Advertisement

UEFA Tahkim Kurulu'nun, UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe'ye verdiği 2+ 1 yıllık Avrupa kupalarından men cezasını 2 yıla indirerek, Beşiktaş'ın 1 yıllık cezasını ise aynen onamasının ardından, Türkiye'den Avrupa kupalarına yeni sezonda katılacak takımlar değişecek.

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın verilen kararlarla ilgili yaptığı itirazın olumsuz sonuçlanması sonrası, bu iki takımın yerine 2013-2014 sezonunda, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ne farklı takımlar katılacak.

Geride kalan sezonda Spor Toto Süper Lig'i ikinci sırada tamamlayarak UEFA Şampiyonlar Ligi'ne 3. ön eleme turundan katılma şansı yakalayan Fenerbahçe'nin yerine, lig dördüncüsü Bursaspor bu kulvarda yer alabilecek.

UEFA Avrupa Ligi'nde ise Kayserispor ile Kasımpaşa, Türkiye'yi temsil etme şansı elde edecek. Beşiktaş'ın Avrupa kupalarından men edilmesi, Bursaspor'un ise Fenerbahçe'nin yerine UEFA Şampiyonlar Ligi'ne gitmesi nedeniyle Kayserispor, play-off turundan Beşiktaş'ın yerine, Kasımpaşa ise 3. ön eleme turundan Bursaspor'un yerine UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak.