Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, geçtiğimiz hafta Fransa'yı AAA kulübünden çıkarmasının ardından Pazartesi Avrupa seansının kapanışının ardından Avrupa'nın geçici kurtarma fonu EFSF'nin kredi notunu indirdi.

Fitch, Avrupa'nın en büyük 2. ekonomisinin 12 Temmuz'da kredi notuun indirilmesinin Avrupa genelindeki etkisini gerekçe göstererek, Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun kredi notunu AAA'dan AA+'ya düşürdü.

EFSF'nin notunun şartsız ve değiştirilemez teminatlar ve Euro Bölgesi üyelerinin teminatlarına dayandığını belirten Fitch, açıklamasında "Fransa'nın not indiriminin ardından EFSF'nin uzun vadeli kredi sorunları tamamen AAA teminatları ve Ekim 2011'den çıkarılan tahviller için nakit rezervlerin kapsamında olmuyor" denildi.

Fitch EFSF'nin uzun vadeli tahvillerinin yüzde 100'ünün artık en az AA+ notuna sahip ülkelerin garantisi altında olduğunu söyledi.

Reyting kuruluşu, AFSF'nin AAA  ve AA+ notlu destekçilerinden birinin notunun inmesi ve AA+ teminatlarının kapsamının yüzde 100'ün altına düşmesi hâlinde Fitch'in uzun vadeli notu yeniden değerlendireceğini belirtti.