Advertisement

Citigroup Inc.'in beklentinin üzerinde kazanç açıklaması ve Japon Topix Endeksi'nin 2 ayın en yüksek kapanışına yönelmesinin ardından Asya Borsaları yükseldi.

Merkez bankasının faiz artışının ardından Hint hisseleri değer kaybetti. Satışlarının yüzde 27'sini Amerika'da kaydeden fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 2.5 değerkendi. Güney enerjisi panelleri için polisilikon üreten GCL-Poly Energy Holdings Ltd., Çin Devlet Konseyi'nin güneş enerjisini destekleme planının ardından yüzde 7.2 sıçradı. Paladin Energy Ltd., rekor üretim açıklaması sonrsında yüzde 6.8 tırmandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 135.31 puana çıktı. Tüm sektör gruplarının değerlendiği MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 2.7 ralli yaparak 3. haftalık kazancına işaret etti.

Asya ve gelişen piyasa hisselerinin iyi taktiksel sıçramaya göre pozisyonlandığını belirten AMP Capital Investors Ltd.'ıun dinamik varlık dağıtımı müdürü Nader Naeimi, bu çeyreğe Haziran çeyreğindeki kazançların yüzde 5.5 olacağı beklentisiyle başlanıldığını, ancak yüzde 2.4'lere kadar gerilediğini söyleyerek, "Ancak son rakamların ondan daha iyi olma ihtimali var" yorumunda bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bu yıl yüzde 4.3 primlendi. Asya borsaları tahmini kazançlarının 13.2 katından işlem görerek, 15.2 ve 13.3 katsayılarına sahip Standard&Poor's 500 Endeksi ve Stoxx Europe 600 Endeksi'nin gerisinde değerleniyor.