Advertisement

Düşük fiyat ve azalan riskle birlikte yüksek faiz fırsatından yararlanmak isteyen Avrupa'nın en büyük gayrimenkul yöneticileri, finansal krizden bu yana ilk kez Güney Avrupa'ya yatırım yapmaya başladı.

Avrupa'nın en büyük emlak fon yöneticisi Axa Real Estate Investment Managers, geçtiğimiz ay Katalan hükümetinden 172 milyon euroya Barcelona'da ofis binaları satın alarak, ülkede 5 yıldır ikinci kez alım yaptı. Avrupa'nın en büyük ikinci sigorta şirketi 2 yıl önce aynı binaları almayı değerlendirdiğinde, vazgeçmişti.

O dönemde piyasada çok fazla belirsizliğin hakim olduğunu belirten Paris'teki sigorta şirketinin küresel varlık yönetimi müdürü Anne Kavanagh, "Şu anda, hâlen volatilite riski olmasına rağmen, dipte ya da dibe yakın olunduğu işaretleri var" dedi.

Alman Allianz SE gibi sigorta şirketleri, özel sermaye kuruluşları ve ulusal varlık fonları, eİspanya ve İtalya'daki ekonomik durumda ilerleme kaydedilmesi ve Euro Bölgesi'nin dağılma ihtimalinin azalmasıyla iki ülkedeki fırsatları kolluyor. Madrid ve Milan gibi ticaret merkezlerindeki kazançlar, her iki ülkede de geçtiğimiz yıl azalan yatırımların faizleri yükseltmesinin ardından diğer Avrupa şehirlerinden daha cazip hâle geldi.

Axa Real Estate geçtiğimiz ay Milan'da İtalya'da 2008'den bu yanaki ilk ticari mülk alımı olacak ofis parkını satın almaya anlaştı. Fransız sigorta şirketinin Barcelona'daki alımın öncesinde İspanya'da son 5 yılda yaptığı en son alım, 2011'de 55 milyon euroya satın aldığı benzin istasyonuydu.