Advertisement

ABD'de yaşam pahalılığı Haziran ayında yakıt fiyatlarının yükselmesiyle beraber son 4 ayın en hızlı yükselişini gösterdi ve enflasyonun Fed hedefine doğru ilerlediği sinyalini verdi.

Haziran ayı tüketici fiyat endeksi (CPI) yüzde 0.5 yükselirken, Mayıs ayının rakamı yüzde 0.1 olarak gerçekleşmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ise yüzde 0.3 yükseliş olarak gerçekleşmişti. Yakıt fiyatlarında görülen son 4 ayın en sert yükselişi CPI'daki artışın üçte ikisine denk geldi. Gıda ve yakıtları içine almayan çekirdek gösterge ise Mayıs ayından Haziran ayına yüzde 0.2 yükseldi.

Pier 1 Imports gibi bazı perakendeciler ise talebin zayıflaması durumunda fiyatları düşürerek yatırımcıları çekebileceklerini belirtiyorlar. Enflasyonun Fed hedefleri doğrultusunda ilerlemesi merkez bankasına tahvil alımlarını azaltma konusunda da yardımcı olacak.

New York'ta buluan TD Securities USA LLC ABD faiz oranı strateji direktörü Millan Mulraine, "Enflasyon ılık kalmaya devam edecek. Perakendeciler talepte çok daha fazla güçlenme görene kadar fiyatlamalar sınırlı olacak. Fed tarafından alımların durdurulması fikri şimdilik yolunda gidiyor" yorumunu yaptı.

Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahminleri sıfır ile yüzde 0.6 yükseliş arasında değişiklik gösterdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Temmuz 2013 Salı, 16:46 Misafir tüyü bitmedik amerikan vatandaşinin hakkini yedirmiyeceğiz