Advertisement

Bu yıl boyunca Fed'in teşviklerinin aleyhinde oy kullanan Kansas City Fed Başkanı Esther George, istihdamdaki yükseliş işaretleriyle birlikte merkez bankasının 85 milyar dolar tutarındaki aylık tahvil alımlarını sonlandırması gerektiğini ifade etti.

George, Fed'in hazine tahvilleri ve mortgage destekli tahvil alımlarını yeniden ayarlamaya başlaması gerektiğini belirtti ve ekledi; "İş gücü piyasası geçtiğimiz altı ayda oldukça istikrarlı bir artış gösterdi, ortalama 200,000 civarında bir aylık istihdam artışı oldu. Bu süreklilik kazanan bir gelişme olduğunun iyi bir göstergesi ve bence bilanço ile genişlemeci politikaların seviyesinin yeniden ayarlanması için uygun bir ilerleme kaydettik."

55 yaşındaki Esther George, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) merkez bankasının bilançosunu rekor 3.5 trilyon dolar seviyesine çıkaran tahvil alım kararlarında, teşviklerin piyasayı istikrarsızlaştırabileceği ve enflasyonun artması riski nedeniyle tamamının aleyhinde oy kullandı. Bugün yaptığı açıklamalarda da George, tahvil alımlarının risklerinin yararlarından daha ağır bastığı yönündeki görüşlerini yineledi.

Standard & Poor's 500 Endeksi George açıklamalarından sonra yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 12:19'da 1,675.57 puana geriledi. 10 yıl vadeli gösterge ABD tahvil faizi ise büyük bir değişiklik yaşamayarak yüzde 2.53 seviyesinde görüldü.

Kansas City Fed Başkanı ayrıca, "Parasal genişleme kriz döneminde bir rol oynadı, fakat son zamanlarda bitiş tarihi açık olan program benim açımdan yararlardan çok soru işaretleri yaratmaya başladı. Ekonominin toparlanmaya devam etmesiyle, yavaş bir gelişim gösterse bile, istihdamda ve konut satışlarında iyimser veriler gördük" dedi.

İstihdam Haziran ayında 195,000 artarak üst üste ikinci ayda da yükselirken, altı aylık istihdam da 201,800'e ulaştı. İşsizlik oranı ise dört yılın en düşük seviyesi olan yüzde 7.6'da kaldı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Temmuz 2013 Salı, 22:44 Misafir fed tahvil alımlarını sonlandırsın sen mi kurtaracaksın abd'yi....