Advertisement

-Fed/George: İstihdamdaki artış ile QE azaltılmalı

Bu yıl boyunca Fed'in teşviklerinin aleyhinde oy kullanan Kansas City Fed Başkanı Esther George, istihdamdaki yükseliş işaretleriyle birlikte merkez bankasının 85 milyar dolar tutarındaki aylık tahvil alımlarını sonlandırması gerektiğini ifade etti.

George, Fed'in hazine tahvilleri ve mortgage destekli tahvil alımlarını yeniden ayarlamaya başlaması gerektiğini belirtti ve ekledi; "İş gücü piyasası geçtiğimiz altı ayda oldukça istikrarlı bir artış gösterdi, ortalama 200,000 civarında bir aylık istihdam artışı oldu. Bu süreklilik kazanan bir gelişme olduğunun iyi bir göstergesi ve bence bilanço ile genişlemeci politikaların seviyesinin yeniden ayarlanması için uygun bir ilerleme kaydettik."

-ABD'de sanayi üretimi yükseldi

ABD'de sanayi üretimi Haziran ayında son dört ayın en büyük yükselişini yaşayarak, imalat sanayinin yılın ikinci yarısında gelişim gösterdiği sinyallerini verdi.

Fabrika, maden ve kamu üretimleri Mayıs ayında büyük bir değişiklik yaşamamasının ardından Haziran ayında yüzde 0.3 yükselerek Şubat ayından bu yana en büyük artışı gerçekleştirdi. Bu rakam Bloomberg anketine katılan 86 ekonomistin tahmin medyanıyla aynı doğrultuda. Toplam üretimin yüzde 75'ini oluşturan imalat sanayi ise beklenenden fazla yükseldi.

-ABD tüketici fiyatları beklenenden hızlı yükseldi

ABD'de yaşam pahalılığı Haziran ayında yakıt fiyatlarının yükselmesiyle beraber son 4 ayın en hızlı yükselişini gösterdi ve enflasyonun Fed hedefine doğru ilerlediği sinyalini verdi.

Haziran ayı tüketici fiyat endeksi (CPI) yüzde 0.5 yükselirken, Mayıs ayının rakamı yüzde 0.1 olarak gerçekleşmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ise yüzde 0.3 yükseliş olarak gerçekleşmişti. Yakıt fiyatlarında görülen son 4 ayın en sert yükselişi CPI'daki artışın üçte ikisine denk geldi. Gıda ve yakıtları içine almayan çekirdek gösterge ise Mayıs ayından Haziran ayına yüzde 0.2 yükseldi.

-ABD hisseleri "George" ile geriledi

ABD hisseleri, Coca-Cola Co. kâr verilerindeki düşüş ve Kansas City Fed Başkanı Esther George tarafından teşviklerin azaltılmasına yönelik çağrısı ile gerilerken, S&P 500 Endeksi Ocak ayından bu yana en uzun artış periyoduna ara verdi.

Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 14:41'de 1,675.48 puan oldu ve son 9 seansta ilk düşüşü kaydetti. Dow Jones endeksi 36.67 puan, yani yüzde 0.2 düşerek 15,447.59 puana geriledi. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 7.9 aşağısında seyretti.

-Avrupa hisseleri "Alman yatırımcı güveni" ile geriledi

Avrupa hisseleri Alman yatırımcı güveninin bu ay beklenmedik şekilde düşmesiyle altı haftanın en yükseğinden geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek 295.31 puana geriledi. Endeks, dünya genelindeki merkez bankalarının ekonomik toparlanmaları destekleyeceği iyimserliği ile geçtiğimiz üç haftada yüzde 5.6 oranında ralli yaptı.

-ABD tahvil faizleri bir haftanın en düşüğünde

10 yıl vadeli ABD tahvil faizleri, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yarın Kongre öncesinde yapacağı konuşmada teşviklerde azaltmaya gitme konusunda yatırımcı beklentilerini düşürmeye çalışacağı söylentileri arasında bir haftanın en düşüğüne geriledi.

10 yıl vadeli gösterge ABD tahvil faizi büyük bir değişiklik yaşamadı ve New York saati ile 11:41'de yüzde 2.53 olurken, gün içerisinde yüzde 2.51 ile  5 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. Mayıs 2023 vadeli yüzde 1.75'lik tahvilin fiyatı ise 93 7/32 oldu.

-Altın "zayıf dolar" ile yükseldi

Altın fiyatları düşen doların alternatif varlıklara olan talebi artırması ve yatırımcıların Fed'in teşviklerle ilgili yapacağı açıklamaları beklemesiyle yükselişini ikinci güne taşıdı.

Ağustos vadeli külçe altının ons fiyatı Comex'te yüzde 0.5 yükselerek New York saati ile 07:33'te 1,290 dolara geldi. Fiyatlar 11 Temmuz'da 1,297.20 doları görerek 24 Haziran'dan beri en yüksek seviyeye dokunmuştu. Altın vadelilerinin işlem hacmi bu raporun yazıldığı sırada 100 günlük ortalamanın yüzde 31 altında seyretti. Spot altının fiyatı ise Londra'da yüzde 0.5 artışla 1,291.07 dolar oldu.

-Petrol stokların düşeceği söylentileriyle yükseldi

Ağustos vadeli WTI petrolün varil fiyatı 42 sent kadar yükselerek Londra saatiyle 11:40'ta New York Mercantile Exchange'de 106.54 dolardan işlem gördü. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 8 aşağısında gerçekleşti. Kontrat dün 37 sent artışla 106.32 dolar oldu ve 10 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi.

Ağustos vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 41 sent yükselerek ICE Futures Europe Borsasında 109.50 dolar oldu. Daha aktif işlem gören Eylül vadeli kontrat ise 36 sent artışla 108.44 dolar oldu. Avrupa gösterge ham petrolünün Batı Teksas petrole olan farkı 2.97 dolar oldu.

-Piyasalar gözlerini Bernanke ve verilere çeviriyor

Avrupa hisseleri neredeyse 6 haftanın zirve seviyesinden Almanya'dan gelen beklentilerin altında yatırımcı güveniyle gerilerken, ABD endeks vadelileri Goldman Sachs verileri ve sanayi üretim verileri öncesi çok değişiklik göstermedi. Bakır değer kazandı, dolar ise yen karşısında zayıfladı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 11:55'te yüzde 0.3'lük kayıp yaşadı ve neredeyse son 6 haftanın zirve seviyesinden geriledi. Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri rekor kapanışın ardından yüzde 0.1 ilerledi. Bakır ise yüzde 0.6 değer kazandı. Hindistan rupisi yüzde 1 değer kazandı ve gelişen ülke para birimleri arasındaki kazançlara öncülük etti, dolar ise Fed Başkanı Bernanke'nin yarın yapacağı konuşma öncesinde değer kaybetti.