Advertisement

Yahoo! Inc., CEO'su Marissa Mayer'in ABD'nin en büyük Web portalındaki ani satışları artırmak yerine, ürün inşa etmeye odaklanmasıyla, analistlerin beklentisinin altında bilanço rakamları açıkladı.

İnternet devi, ortak sitelere aktarılan gelirleri hariç satışlarının bu çeyrekte 1.06 ila 1.1 milyar dolar olacağını tahmin etti. Analistler, Yahoo'nun gelirinin 1.12 milyar dolar olmasını bekliyordu. Şirketin 2. çeyrek satışları da yüzde 1 azalarak 1.07 milyar dolara geriledi ve 1.08 milyar dolar beklentisini kaçırdı.

Yahoo'da 1 yıldır CEO olanMayer, yeni kullanıcılar ve reklamcılar çekmeyi hedefleyen yeni ürünler yaratılmasına odaklanan planının erken safhalarında olduklarını söyledi. Bloomberg Industries'in analistlerinden Paul Sweeney, Mayer'ın hamlelerinin kullanıcı sayısını artırdığını, ancak gelir büyümesi bekleyen yatırımcıların sabırlı olmasının gerektiğini belirtti.

Sweeney, "Marissa'nın yatırımları uzun vadeli kullanıcıların çekilmesine yönelik ve kazanç büyümesine yönelik. Şirketin rehberliğinden yola çıkılırsa, bu yatırımların çoğu kısa vadede kazanç sağlamayacak" dedi.