Advertisement

Bilgisayar devi International Business Machines Corp., 2. çeyrek net gelirindeki sert düşüşe rağmen maliyet kesintileri ve hisse geri alımlarıyla beklentinin üzerinde kazanç açıklamayı başardı ve yıllık kâr tahminlerini yukarı çekti.

Şirketin 1 milyar dolarlık yeniden yapılandırma masrafları hariç kârı hisse başına 3.91 dolar ile Bloomberg anketine katılan analistlerin beklentisi 3.78 doların üzerine işaret etti. IBM 2013'te hisse başı kazanç tahminini 16.70 dolardan 16.90'a yükseltti.

IBM kârını düşük marjlı işlerden uzaklaşarak, istihdam kesintileri ve gelirlerdeki azalmaya rağmen hisse geri alımı kanalıyla artırmayı başaşrdı. Şirket veri analizi gibi daha hızlı büyüyen alanların, bilgi teknolojisi harcamalarındaki yavaşlamayı dengeleyebileceğini tahmin ediyor.

Edward Jones&Co.'nun analistlerinden Josh Olson, "Onların sözüne inanıp, işgücündeki değişikliklerden ötürü bazı üretkenlik gelişmelerinde ve yazılım ve hizmetlerdeki güçlerini görmek için neler yapacaklarını izlememiz lazım" dedi. Olson, IBM'in yazılım tarafında bazı kazançlarının olduğuu not düştü.

Bilanço rakamlarının ardından şirketin hisseleri yüzde 4.1 yükselerek 202.50 dolara çıktı.