Advertisement

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke'nin tahvil alımlarının önceden belirtilmiş bir doğrultuda olmadığını söylemesinin ardından New York Borsası, Standard&Poor's 500 Endeksi'nin 8 gün süren rallisini Salı günü sonlandırmasının ardından yeniden yükseldi.

Bank of America Corp. ve Bank of New York Mellon Corp., kazançların beklentinin üzerinde gelmesinin ardından yüzde 1.9 primlendi. Yahoo! Inc., kârın beklentiyi aşmasıyla yüzde 10 değerlendi. American Express Co., analistlerin Avrupa Birliği'nin teklifinin kârı azaltacağını söylemesi üzerine yüzde 19 geriledi. Caterpillar Inc., açığa satışçı Jim Chanos'un şirketin emtia talebindeki yavaşlamadan olumsuz etkilendiğini söylemesi sonrasında yüzde 1.7 düştü.

S&P 500 Endeksi önceki gün rekordan düşmesinin ardından dün yüzde 0.3 kazançla 1,680.91 puana çıktı. Dow Jones Endeksi de yüzde 0.1 artışla 15,470.52 puana yükseldi. Amerikan borsalarında 5.7 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 12 altında seyretti.

Piyasanın Fed'in QE'nin ne zaman ve nasıl sonlandırılacağına ilişkin rastgele bir tanım yaratmayacağı gerçeğini fiyatladığını belirten Russel Investments'in baş piyasa stratejisti Stephen Wood, Fed'in politikalarındaki esnekliği korumayı istediğini söyledi.

Bernanke, merkez bankasının tahvl alımlarının önceden belirtilmiş bir doğrultuda olmadığını ve ekonomik şartlar uyarınca artırılıp, azaltılabileceğini ifade etti.