Advertisement

Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin ABD'nin parasal genişlemeyi azaltmak için öndeden belirkenmiş bir doğrultu benimsememiş olduğunu söylemesinin ardından Tokyo Borsası 4. gününde de yükseldi.

Topix endeksinin en büyük 3. şirketi cep telefonu istasyonu SoftBank Corp., yakıt hücresi iştirakini açıklaması sonrasında yüzde 4.7 değer kazandı. Toshiba Corp., Nikkei gazetesinin çip üreticisi şirketin 2 yıldır ilk kez kapasitesini artırmayı planladığını söylemesi üzerine yüzde 2.3 tırmandı KLab Inc., şirketin Japonya'nın en büyük 2. reklam şirketiyle işbirliği yapma planını açıklamasının ardından yüzde 23 yükseldi.

Topix Endeksi yüzde 0.3 kazançla 1,216.64 puana çıktı. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 5.3 altında kaldı. Nikkei 225 Endeksi de yzüde 0.6 artışla 14,696.72 puana yükseldi.

Bazı yatırımcıların Bernanke'nin konuşmasını, öngörülebilir gelecekte parasal genişlemenin devam edeceğine yönelik olumlu bir sinyal şeklinde algıladığını söyleyen Amundi Japan Ltd.'ın başekonomisti Akio  Yoshino, yine de tepkilerin karışık olduğunu ve hâlen birçok "eğer"lerin olduğunu belirtti.

TOpix Endeksi 22 Mayıs'ta yüzde 18 düşmesinin ardından Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin 21 Temmuz'da parlamentonun üst kanadında yapılacak seçimlerin sonrasında reformları hızlandıracağı iyimserliğiyle geri sıçradı. Endeks geçtiğimiz 4 haftada yüzde 14 yükselerek Nisan 2009'dan bu yana en büyük artışını kaydetti.