Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in en zengin adamı Zong Qinghou, ülkenin ikinci çeyrekte daha da yavaşlayacağını öngörerek, ekonomik toparlanmayı desteklemek için vergilerin indirilmesi ve tekellerin dağıtılmasını önerdi.

İnsanların sadece kâr ihtimali varsa yatırım yapacağının altını çizen Hangzhou Wahaha Group Co.'nun yönetim kurulu başkanı Zong, orta ve küçük ölçekli şirketlerin kredi almak istemediğini belirterek, "Eğer kâr elde edemeyeceklerse neden kredi çeksinler?" dedi.

Pekin'in daha fazla teşviği sınırlama vaadi, nakit sıkışıklığı ve küresel ihracat taleplerindeki zayıflamanın ekonomideki yavaşlamayı derinleştirdiği dönemde işleri daha da zorlaştırıyor. Çin ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda yzüde 7.5 büyüyerek yavaşlamaya devam etti.

Zong, ekonomik büyümenin, ekonomik politikalarda temel bir değişiklik olmamasından ötürü ikinci yarıda da devam edeceğini öngördü.

Zong'un tekellerin dağıtılması ve hükümetten idari izinlerinin kolaylaştırılması çağrılarıyla birlikte milyarderin toparlanma önerileri, Başbakan Li Keqiang'ın ekonomide devletin rolünün azaltılması çağrılarıyla paralel görünüyor.

Küresel ekonominin düşüşte oldupunu belirterek görünümde karamsar bir tablo çizen Zong, yine de Çin'in diğer ekonomilerden daha hızlı toparlanacağını söyledi.