Advertisement

Çin'e büyümesini koruması için politika reformlarını sonuna kadar götürmesi çağrısında bulunan Uluslararası Para Fonu  (IMF), Çim'in bu yıl bankalalrın tahminlerinin altında büyüme risklerinin arttığını belirti.

Çin ekonomisinin yıllık değerlendirmesini yayınlayan IMF, imalat endeksinin Haziran'da zayıflamasının ardından IMF'nin Çin için öngördüğü yüzde 7.75 büyüme beklentisindeki aşağı yönlü risklerin arttığını söyledi. Çin ekonomisinde ikinci yarıda toparlanma öngören rapor, hükümetin 15 Temmuz'da açıkladığı ve ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 7.5 büyüdüğünü gösteren veriyi yansıtmıyor.

IMF, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, yerel hükümetlerin geleneksel olmayan kredi ve borçlanmala kaynaklarındaki büyümeden kaynaklanan risklere kırılganlığının arttığını söyledi. Çin Başbakanı Li Keqiang bu ay büyüme ve istihdam belirtilmeyen sınırlar içinde kaldığı sürece ülkenin yeniden yapılandırmasına devam etmesi gerektiğini dile getirmişti.

IMF Yönetim Kurulu'nun ek olarak yayınladığı metinde Büyüme görünümünün finansal, maliye ve gayrimenkul sektörlerinde artan kırılganlıklarla gölgelendiğinin altı çizilirken, IMF yetkilileri "tüketim odaklı, kapsayıcı ve çevreye duyarlı yeni bir büyüme rotasına geçişin önemine" dikkat çekti.

IMF Mayıs'ta Çin'in bu ve önümüzdeki yıla ait büyüme tahminini yüzde 7.75'e indirdi. Bloomberg anketine katılan 60 ekonomistin medyan tahmişni ise ekonominin yüzde 7.6 büyüyeceği yönünde. IMF, Çin'in büyüme çok yavaşlarsa ekonomiyi desteklemek için bütçeden mali teşvikleri kullanmasının gerektiğini söyledi.