Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in öncü PMI verisinin beklenenden daha hızlı düşmesinin ardından Asya Borsaları düştü; MSCI Asya Pasifik Endeksi 2 ayın zirvesinden gevşedi.

Çin'in en büyük bakır üreticisi Jiangxi Copper Co. yüzde 1.2 değer kaybetti. Hanehalkı ve kimyasal ürünler üreticisi Kao Corp., ürün geri çağrımında yeni bir güncellemede bulunması sonmrasında yüzde 5.2 düştü. Apple Inc.'in Japon tedarikçilerinden Murata Manufacturing Co., Apple'ın kârının beklentinin üzerinde gelmesinin ardından yüzde 3.7 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 137.12 puana gerileyerek erken saatlerde kaydettiği yüzde 0.2 oranındaki kazançları geri verdi. Endekste değer kazanan her 3 hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti. Asya Pasifik Endeksi 20 Mayıs'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden Çin'in ekonomik yavaşlamasının derinleştiği sinyalleri ve ABD ekonomisinin iyileşmesiyle Fed'in parasal teşviklerini azaltmaya başlayacağı endişesiyle yüzde 4.9 düştü.

Çin'in yavaşladığını bildiklerini, ancak yüzde 7 mi yoksa yüzde 7 mi yoksa yüzde 7'nin altında mı olacağı konusunda kime inanacaklarını bilemediklerini söyleyen IG Markets Ltd.'ın baş piyasa stratejisti Chris Weston, "Piyasa, gelişen piyasalar da dahil olmak üzere küresel çağta tahvil alımlarının azaltılması konusunda daha rahat ollmaya başladı ve bu durum gelişen piyasa ve küresel hisselerde çok büyük sonuçlar doğurmayacak" dedi.