Advertisement

(16:12'de güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları ABD'de ham petrol ve akaryakıt stoklarının azaldığını ve Çin'de imalatın Temmuz ayında yavaşladığını gösteren veriler üzerine kazanç ve kayıplar arasında dalgalanma yaşadı.

Petrol vadelileri dün New York işlemlerinde yüzde 0.3'e varan yükseliş yaşamasına rağmen yine de dalgalı bir seyir izledi. American Petroleum Institute tarafından açıklanan verilere göre ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 1.44 milyon azaldı. Bugün Enerji Bilgi Kurumu tarafından açıklanacak olan resmi verilerin ise stokların 2.8 milyon düştüğünü göstermesi bekleniyor. Euro Bölgesi imalat sanayi Temmuz ayında gelişim gösterirken, Çin imalat verileri beklentilerin altında kaldı.

Londra merkezli CMC Markets Plc. piyasa analisti Michael Hewson, "Ham petrol, stokların düşeceği endişesinden beslenmeye ve destek bulmaya devam ediyor. Avrupa PM'da görülen iyimserlik de belki ek olarak kazançlara yardım edebilir, fakat Çin'in büyümesine yönelik tedirginlik hâlâ endişe yaratıyor" yorumunu yaptı.

Eylül vadeli WTI petrolün varil fiyatı 3 sent artarak Londra saatiyle 12:16'da 107.26 dolardan işlem gördü. Petrol vadelilerinin işlem hacmi bu raporun yazıldığı sırada 100 günlük ortalamanın yüzde 27 altında gerçekleşti. Kontrat dün 29 sent yükselerek 107.23 doları gördü ve 19 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyeye dokundu.

Eylül vadeli Brent petrolün varili ise 51 sent kayıpla 107.91 dolar oldu. Brent petrolün WTI petrole olan farkı dün kapanışta 1.19 dolardan, bugün 61 sente geriledi.

(16:12'de güncellendi)