Advertisement

Bakır, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'de imalat sanayi verisinin beklentilerin altında gerçekleşmesinin ardından, son beş günde ilk kez değer kaybetti. Aluminyum, kurşun, nikel ve çinko da değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.9 düşüşle ton başına 6,975 dolara kadar indikten sonra, Şanghay saati ile 14:08'de, 6,990 dolara geldi. Çinko yüzde 0.7 kayıpla ton başına 1,875 dolara ve aluminyum yüzde 0.9 düşerek ton başına 1,829 dolara geriledi.

Çin'de imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Temmuz ayında daha da zayıfladı ve bu durum, ekonomideki yavaşlamada en kötü dönemin henüz geride kalmadığını işaret ediyor. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı imalat sanayi öncü PMI verisi Temmuz ayında 47.7 ile beklenenin altında çıktı ve bu veri 1 Ağustos'ta bu seviyede teyit edilrise, 11 ayın en düşük seviyesini görmüş olacak. Bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması, sektörde daralma olduğunu işaret ediyor.

Beijing'de Galaxy Futures Co. analisti He Shan, "Bu veri Çin talebine ilişkin endişeleri daha da artırdı," dedi ve "Yılın ikinci yarısında daha ciddi zorluklar olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Kasım vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, fazla değişmeyerek, ton başına 50,230 yuanda (8,185 dolar) kaldı. Eylül vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.9 düşerek, pound başına 3.1705 dolara indi.