Advertisement

Çin'in öncü satın alma yöneticileri endeksindeki beklenmedik düşüşün, ekonomik yavaşlamanın derinleştiği endişelerini artırmasıyla Çin Borsası 3 gündür ilk kez geriledi.

Çin'in en büyük bakır üreticisi Jiangxi Copper Co. yüzde 2.3 değer kaybederken, Asya'nın en büyük rafineri şirketi China Petroleum and Chemical Corp. 4 haftanın en sert düşüşünü kaydetti. China Merchants Bank Co. 1 ayın en düşüğüne gerileyerek bankalar arasındaki kayıplara öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 2,019.01 puana geriledi. HSBC Çin Öncü İmalat Endeksi 47.7 puan ile Bloomberg anketine katılan 19 ekonomistin tahmini olan 48.2 puanın altında kaldı. Veri, para piyasası oranlarının geçtiğimiz hafta rekor yükseğe tırmanmasının ardından ekonomik görünüme ilişkin endişeleri artırdı.

Kötü PMI verisinin ekonominin daha fazla düşüş kaydettiğini kanıtladığını ve şirketlerin kârlarının düşebileceğine dair endişelerin de olduğunu belirten Tebon Securities Co.'nun analistlerinden Zhang Haidong, "Hükümet para politikasını değiştirmemek konusunda kararlı gibi görünüyor ve bu likidite sıkılaştırması ve ekonomil zayıflık arasından piyasayı aşağı çekecek" dedi.

CSI 300 Endeksi yüzde 1.6 kayıpla 2,229.33 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.7 düştü. Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yzüde 1.7 aşağıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi'ndeki işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yüzde 18 üzerinde gerçekleşti. Endeks bu yıl yüzde 11 düştü.