Advertisement

İspanya tarihindeki en büyük ikinci tren kazasının yaşandığı Galiçya'daki özerk yönetimin 7 günlük yas ilan ettiğini açıklamasının ardından ülke genelinde ise 3 günlük yas ilan edildi.

Kaza nedeniyle bugünkü programlarını iptal ederek bölgeye giden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, önce olay yerini dolaştı, daha sonra da hastaneye giderek yaralıları ziyaret etti.

Başbakan Rajoy, basına yaptığı açıklamada, bir Santiagolu olarak ''en üzgün gününü yaşadığını'' söyledi. Kazayla bağlantılı çalışan tüm sağlık personeline, kamu görevlilerine, kan bağışında bulunanlara, gönüllülere ve basına teşekkür eden Rajoy, gönüllülerin hastanedeki çabalarının kendisini çok duygulandırdığını ifade etti.

Tüm İspanya'da 3 günlük ulusal yas ilan edilmesiyle ilgili kararnameyi imzalayacağını bildiren Rajoy, kazanın nedeninin ortaya çıkarılması için adli yollardan ve Bayındırlık Bakanlığı nezninde iki ayrı soruşturma açıldığı belirtti.

Kral Juan Carlos ve Prens Felipe'nin de kaza sebebiyle resmi programlarını iptal ettiği belirtildi.

Ayrıca Barcelona'da düzenlenen Dünya Yüzme Şampiyonası'nın bugünkü müsabakaları başlamadan önce tren kazasında ölenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Bu arada kazayı soruşturan yargıcın, trenin kara kutusuyla ilgili detayları incelemeye başladığı açıklandı. Ayrıca tren kazasında hayatını kaybendenler anısına İspanya'daki meclis, senato gibi tüm resmi kurumlarda bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

- 78 ölü, 130'dan fazla yaralı

Madrid-O Ferrol seferini yapan hızlı trenin, Santiago Compostela istasyonu yakınlarında raydan çıkmasıyla meydana gelen kazada ölü sayısının 78'e çıktığı, 130 kadar yaralı olduğu belirtildi. Yaralılardan 20'sinin durumunun kritik olduğu kaydedildi.


İspanya Ulusal Demiryolları Ağı (Renfe) firmasının başkanı Julio Gomez Pomar Rodriguez, kaza yapan trenin dün sabah revizyondan geçtiğini ve güvenlik sistemlerinde hiçbir sorun olmadığını açıkladı. Yürütülen soruşturmalardaki ilk bulgulara göre, kazaya aşırı hızın sebep olduğu belirtiliyor.

Kazadan yara almadan kurtulan bir makinistlerden ise konuyla ilgili ''Tren raydan çıktı, ne yapayım ne yapayım'' yorumunda bulunmuştu.