Advertisement

Fed'in teşvikleri ne zaman azaltacağına ışık tutacağı tahmin edilen kurumsal kazanç verileri ve ekonomik verilerinin öncesinde Asya Borsaları 2. gününde de düşüş kaydetti.

Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., satış ve kâr tahminlerini indirmesi sonrasında yüzde 6 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük inşaat makinası üreticisi Komatsu Ltd., Amerilan sektör öncüsü Caterpillar Inc.'in kazanç tahmini indirmesinin ardından yüzde 2.5 düştü. Çinli demiryolu şirketleri, başbakan Li Keqiang'ın demiryolu inşaatını hızlandıracağını söylemesiyle yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 kayıpla 136.03 puana geriledi. Değer kazanan her hisseye karşılık 2 hissenin değerlendiği endekste 10 sektör grubunun 10'u da düştü.

ABD'den gelen verilerin iyi olduğunu, ancak Fed'in tahvil alımlarını azaltmasına yetecek kadar iyi olmadığını, piyasanın bu yüzden beklemede kaldığını söylediğini First Shanghai Securities'in baş stratejisti Linus Yip, yatırımcıların, Çin politikalarından yararlanacak hisselerin peşinden gittiğini, ancak bazı hisse fiyatlarının yükselmesinden ötürü kâr alımlarının olacağını söyledi.

MSCI endeksi bu yıl tüketime bağlı hisselerin kazançlara, enerji şirketlerinin ise kayıplara öncülük etmesiyle yüzde 5.9 yukarıda seyrediyor. Endeks tahmini kazançlarının 13.4 katından fiyatlanırken, bu oran Standar&Poor's 500 Endeksi için 15.3 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 13.5 katından işlem görüyor.