Advertisement

(19:20'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, BASF SE ve ABB Ltd. gibi firmaların kâr verilerinin tahminlerin altında kalmasıyla neredeyse son 8 haftanın en yüksek seviyesinden geriledi.

Kimyasal ürün üreticisi BASF kârının beklentilerin altında kalması ve hedefine ulaşmasının zor olduğunu açıklamasıyla üç ayın en düşük seviyesine geriledi. ABB üst üste 6. çeyrekte de kâr artışının tahminlerin altında kalmasıyla beraber 3 ayın en sert kayıplarını yaşadı. Siemens AG de 2014 mali yılı için belirledikleri kâr marjını yakalayamayacaklarını açıklamasıyla Ağustos 2011'den bu yana en dik düşüşü gerçekleştirdi. Michelin & Cie. ilk yarı kazançlarında yüzde 13 düşüş olduğunu belirtmesinin ardından yüzde 1.4 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 düşerek günü 299.63 puandan kapatırken, gün içerisinde yüzde 1.1'e varan kayıplar yaşadı. Gösterge endeks dün Almanya'dan gelen verilerin Euro Bölgesi imalatında toparlanma olabileceği sinyallerini vermesiyle 30 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesine tırmanmıştı.

Londra'da bulunan Seven Investment Management  portföy yöneticisi Justin Urquhart Stewart, "Euro Bölgesi'nde güvenin azalmasıyla kâr verilerine yönelik beklentiler de düştü. Her ne kadar önümüzdeki yılın ekonomik büyümesine yönelik beklentiler gelişiyorsa da bunlar ne şirket verilerine ne de görünümlerine yansımıyor" yorumunu yaptı.

Stoxx 600 Endeksi'nde işlem gören 47 şirket bugün veri açıklıyor. Analistler bu yılın başından beri endekste işlem gören firmaların kazançlarına yönelik tahminlerini yüzde 7.7 oranında azalttı.

(19:20'de güncellendi)