Advertisement

(16:39'da güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, emtialardaki düşüş ve yatırımcıların Fed'in teşvikleri bitirme zamanını değerlendirmesi ile düşüşü ikinci güne taşırken, gelişen ülke para birimleri de geriledi. Türkiye'de BIST 100 Endeksi iki haftanın en düşüğüne geriledi.

Polonya'lı bakır üreticisi KGHM Polska Miedz SA ve Rusya'nın ikinci büyük çelik üreticisi OAO Severstal, metal fiyatlarının gerilemesi ile yüzde 2'den fazla düşüş yaşadılar. Rusya rublesi ve Tayland bahtı dolar karşısında yüzde 0.4 düşüş yaşayarak para birimlerinin gerilemesine öncülük ettiler. Tüpraş ise Maliye tarafından başlatılan inceleme sonrasında dokuz ayın en düşüğüne geriledi. Brezilya'da Ibovespa endeksi yüzde 0.5 kayıp yaşadı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.6 kayıp yaşayarak Londra saati ile 14:05'te 960.49 puana geriledi. Bugün açıklanan verilere göre ABD'de dayanıklı tüketim malı siparişleri Haziran ayında analistlerin beklentisinden fazla artış gösterirken, işsizlik başvuruları geçtiğimiz haftaya göre artış gösterdi. Dün açıklanan veride ise, yeni konut satışlarının Haziran'da 5 yılın zirvesine tırmandığı görüldü.

BDO Unibank Inc.'in baş piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, teşviklerin azalacağı düşüncesinin belirsizlik yaratarak, piyasanın ralliyi sürdürmesini zorlaştırdığını belirtti.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, geçtiğimiz hafta Kongre'ye yaptığı konuşmasında indirimin, ekonominin performansına bağlı olacağını söylemişti. Gelişen piyasalar endeksi, Fed'in ilk defa tahvil alımlarının azaltabileceğinin sinyalin verdiği 22 Mayıs'tan bu yana yüzde 8.4 düştü.

(16:39'da güncellendi)