Advertisement

İsviçre'nin en büyük ikinci bankası Credit Suisse Group AG kazançlarını iki katından daha yukarı taşıyarak ikinci çeyrek kârını yüzde 33 yaptı.

Şirketin net gelirleri bir önceki yıl 788 milyon franktan bu yıl 1.05 milyar franka yükseldi. Bloomberg tarafından görüşleri alınan 10 analist ise bankanın kârının 1.03 milyar dolar olarak gerçekleşeceği tahmininde bulundu.

Credit Suisse işçi çıkarma ve yatırım bankacılığını yeniden yapılandırma gibi önlemlerin de aralarında olduğu bir plan çerçevesinde 2015 yılına kadar 4.4 milyar franklık maliyet kesintisi hedefinin yüzde 60'ını gerçekleştirdi. CEO Brady Dougan geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada gelecekte ihtiyaçları olacak paranın büyük bir bölümünün özel bankacılık ve varlık yönetiminden geleceğini belirtti.

Londra merkezli Mediobanca SpA analisti Christopher Wheeler, "Sonuçlar ilerleme gösteriyor. Yatırım bankası iyi bir iş çıkardı ve varlık yönetimi marjinleri de yükseliyor ki geçtiğimiz 6-7 çeyrek boyunca ihtiyaç buydu zaten" yorumunu yaptı.

Credit Suisse geçtiğimiz 3 hafta boyunca yüzde 13 tırmandıktan sonra Zürih saatiyle 09:29'da yüzde 1.9 düşerek 27.87 frank oldu. Şirket bu yıl genelinde yüzde 28 değer kazanırken, 40 şirketin takip edildiği Bloomberg Europe Banks and Financial Services Index yüzde 8.7 ilerledi.