Advertisement

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından dün TÜPRAŞ ve Aygaz'da başlatılan denetlemelerin ardından Borsa İstanbul'da işlem gören Koç Grubu'na ait hisse senetleri ilk seansta yüzde 3'ü aşan oranlarda değer kaybetti.

Dün ikinci seansta "Maliye Bakanlığı yetkilileri denetim için TÜPRAŞ'a geldi" şeklinde geçen haberlerle sert bir şekilde düşüşe geçen başta TÜPRAŞ olmak üzere Koç Grubu'na ait hisse senetleri, Maliye Bakanlığı ve Şirketler tarafından yapılan açıklamalara rağmen düşüşünü bugün ilk seansta da devam ettirdi.

Vergi Denetim Kurulu tarafından Koç Grubu'na ait TÜPRAŞ ve Aygaz'da yapılan denetimlerle ilgili olarak piyasada oluşan tedirginlik gruba it tüm hisse senetlerini negatif etkilerken, hisse senetlerinin ortalama değer kaybı yüzde 3'ü geçti.

Denetlemenin yapıldığı şirketlerden TÜPRAŞ ilk seansta dünkü kapanışa göre yüzde 3,52 oranında değer kaybıyla 41,10 liraya, Aygaz ise yüzde 3,72 düşüşle 8,78 liraya geriledi. Koç Grubu şirketlerinin çatı kuruluşu Koç Holding'in değer kaybı ilk seansta yüzde 3,22 olurken, Gruba ait diğer şirketlerden Tofaş yüzde 4,28, Otokar yüzde 2,62, Arçelik ise yüzde 3 oranında düşüş kaydetti. Koç Grubu'na ait Yapı Kredi hisse senedi ise ilk seansı yüzde 2,61 kayıpla 4,10 liradan tamamladı.

TÜPRAŞ tarafından dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yayımlanan açıklamada, "Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirketimiz nezdinde akaryakıt hammadde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlanmıştır" denilirken, Aygaz'ın açıklamasında ise "Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından Şirketimiz nezdinde vergi denetim çalışmasına başlanmıştır" ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Maliye Bakanlığı'nın konuyla ilgili, "Vergi Denetim Kurulunca, mahkeme kararına dayanarak, bazı mükelleflerin kanuni merkezlerinde aramalı inceleme faaliyeti yürütülmektedir. Ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak amacıyla 5 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe giren 'Vergi Denetim Kurulu 2013 Genel Çalışma Planı' nda, 2013 yılı içinde yapılacak vergi incelemelerine ilişkin genel stratejiler belirlenmişti. Bu kapsamda birçok sektörde vergi incelemeleri başlatılmıştır" açıklamasında bulunmuştu.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Temmuz 2013 Perşembe, 13:42 Misafir işine gelmeyeni al aşağı