Advertisement

ABD Kongresi'ndeki Cumhuriyetçiler'in mali politika ve borç tavanı konusunda yeni tartışmalarıyla karşı karşıya kalan Amerikan başkanı Barack Obama, siyasi muhalifleri, dikkatleri, Amerikan ekonomisini destekleme görevinden saptırmak ile suçladı.

"Bitmeyen dikkat dağıtma hamleleri, siyasi tutum ve sahtekar skandallar Washington'ın dikkatini dağıttı" ifadeleriyle dikkat çeken Obama, "Bunun durması gerektiğini söylemek için buradayım" dedi.

Başkanın ikinci dönem görev atamaları, göçmenlik yasası uğraşları, sağlık yasasını engelleme teşebbüsleri ve Cumhuriyetçiler'in yönettiği Obama yönetimi soruşturmalarıyla geçen ayların ardından Obama yeniden dikkatleri ekonomiye ve politikalarının istihdam ve istikrara nasıl katkı sağladığına odaklanmaya çalışıyor.

Herkes için en önemli olan temel ekonomik konulara odaklanılmasının gerektiğini söyleyen Obama, yeni bütçe tartışmaları öncesinde orta sınıf için bu durumun daha da kritik olduğunu ifade etti.

Yasakoyucuların Ağustos'ta tatillerinden dönmelerinin ardından Başkan ile birlikte aralarında federal harcama seviyeleri ve hükümetin 16.7 trilyon dolarlık borç tavanı gibi ekonomiyi etkileyen konuları görüşecek.

Kongre Cumhuriyetçileri bir kez daha temerrüt riski ya da hükümetin kapanması tehdidini ortaya çıkarabilecek mali müzakaereleri riske atıyor.