Advertisement

Daha fazla Amerikalı geçen hafta, otomobil fabrikalarının yıllık bakım nedeniyle kapanmalarının verileri etkilemeye devam etmesi ile birlikte, işsizlik maaşından yararlanmak üzere başvuruda bulundu.

İşsizlik başvuruları, 20 Temmuz ile biten haftada, 7,000 yükselerek 343,000'e çıktı. Önceki haftanın verisi 334,000'den 336,000'e revize edildi. Bloomberg'in anketine katılan 49 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 340,000 çıkması bekleniyordu. Veri açıklandığı sırada, bakanlık sözcüsü, yılın bu döneminde, otomobil fabrikalarının techizatlarını yenilemesi ve okulların kapanmasının işsizlik başvuruları erileri üzerinde etkili olmaya devam ettiğini kaydetti.

İşsizlik başvurularındaki dalgalı seyre rağmen, istihdam piyasası, işten çıkarmaların yavaşalaması ve işe almaların artması sonucu iyileşiyor. Bu durum, tüketici harcamalarının yılın ikinci yarısında hızlanacağı ihtimalini artırıyor. İşten çıkarmaların yavaşlaması, bütçe harcamalarına getirilen kısıtlamaların zirveye çıkmasının ardından azalması ile birlikte, işe alımların artması için bir taban oluşturabilir.

New York'ta BNP Paribas ekonomisti Yelena Shulyatyeva, "İstihdam piyasası koşulları ılımlı bir şekilde iyileşiyor," dedi ve "İstihdam piyasasındaki büyüme ile ekonominin geneli arasında büyük bir kopukluk olduğunu görüyoruz. Ekonomi yavaşlıyor, ancak istihdam piyasası yukarı yönde kıpırdıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomistlerin tahminleri 325,000 ile 370,000 arasında geldi.