Advertisement

Sidney'de konuşan Goldman Sachs Group Inc.'in CEO'su Lloyd Blankfein, Amerikan şirketlerinin risk alımı isteksizliğinin, ekonomik toparlanmayı kısıtladığını söyledi.

"ABD toparlandığını söylüyor ama ben henüz yeterince sağlıklı olduğunu söyleyemem" ifadeleriyle dikkat çeken Blankfein, risk almak için kötü bir zamanlama olduğunu ve risk alınmadan da büyümenin daha düşük seyrettiğini belirtti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler ABD'nin ekonomik büyümesinin bu yıl 2012'deki yüzde 2.2 düzeylerinden yüzde 1.8'e gerileyeceğini tahmin ediyor. Blankfein, şirket evlilikleri ve alımlarında ilerleme kaydedilse, küresel krizden henüz tam anlamıyla toparlanmadığını savundu.

Dünya genelinde ortaklık işlemleri ikinci çeyrekte 490 milyar dolarla, ilk çeyreğin yüzde 3 üzerinde gerçekleşse de, 2012'nin aynı döneminin yüzde 10 altında kaldı.

Blankfein, toplumun küresel kriz sonrasında daha fazla regülasyon ve daha az risk alımını istemesiyle, finans sektörünü hedef alan küresel kural değişikliklerinin devam edeceğini ifade etti.

Bunun sonuçları görüldüğünde her yıl kararın yeniden gözden geçirileceğini ileri süren Blankfein, "Düzenleme yapacaksını ve sonra eğer aşırı olduğu farkedilirse yeniden düzenleme yapacaksınız" dedi.