Advertisement

Yatırımcıların Fed'in teşvik önlemlerini ne zaman azaltacağına yönelik sinyaller bulmak için kurumsal kazançlar ve ekonomik verileri takip ederken, New York  Borsası yükseldi.

Dünyanın en popüler sosyal ağ hizmeti Facebook Inc., beklentinin üzerinde gelir ve kâr açıklamasının ardından yüzde 30 oranında ralli yaptı. Visa Inc., kârın beklentiyi aşmasıyla yüzde 4.2 artış kaydetti. Pulte Group Inc. ve D.R. Horton Inc.'in beklentinin altında sipariş açıklaması sonrasında konut inşaatçıları yüzde 4.8 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi erken saatlerde yüzde 0.4 düşmesinin ardından yüzde 0.3 kazançla 1,690.25 puana yükseldi. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.1 artışla 15,555.61 puana çıktı. Amerikan borsalarında 6.4 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamaya paralel seyretti.

Piyasa oyuncularının Fed'in tahvil alımını azaltma planına yönelik düşünceler bağlamında gün bazında işlem yağtığına dikkat çeken BKD Wealth Advisors'ın yatırım genel müdürü Jeff Layman, "Piyasanın Fed'in sunî faiz indirimi umuduyla olmasındansa, ekonomik trendler ve reel aktiviteyle desteklendiğini görmek isterim" dedi.

S&p 500 Endeksi önceki gün 1,700 puanına 3 kala, konut ve imalat verilerinin Fed'in bu yıl tahvil alımlarını azaltacağı spekülasyonunu desteklemesiyle bu ayın ilk 2 günlük düşüşünü kaydetti.