Advertisement

Japon hisseleri, çip ekipmanı üreticisi Advantest Corp.'un 3.6 milyar yen (36 milyon dolar) zarar açıklaması ve ihracatçıların yenin, dolar karşısındaki kazançlarını korumasıyla değer kaybetmesi üzerine düştü. Topix Endeksi 6 haftanın e sert düşüşüne işaret etti.

Advantest yüzde 9.9 ile Nikkei 225 Endeksi'ndeki en sert düşüşü kaydetti. Nissin Electric Co., elektrikli ekipman üreticisi şirketin kâr tahmininde kesinti yapmasının ardından yüzde 11 değer kaybetti. Nissan Motor Co., Citigroup Inc.'in otomobil üreticisi şirketin kazançlarında bir sürpriz olmadığını ve ileriye dönük kârlara ilişkin endişelerin olduğunu söylemesinin ardından yüzde 2.1 geriledi. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 3 geriledi. Blog sitesi operatörü CyberAgent Inc., net gelirinin yüzde 40 artığını açıklaması üzerine yüzde 5.4 primlendi.

Topix Endeksi yüzde 2.8 kayıpla 1,168.95 puana gerileyerek 13 Haziran'dan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Endeks bu hafta yüzde 3.6 düşerek, 14 Haziran'dan bu yana ilk kez bir haftayı ekside kapamaya hazırlanıyor. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük güniçi ortalamanın yüzde 5.4 altında kaldı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.6 kayıpla 14,182.08 puana indi.

Japonya'daki kazançların küresel endişeleri giderecek kadar iyi olmadığını söyleyen Shinkin Asset Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Tomomi Yamashita, ABD'nin parasal genişlemeyi azaltmasına ve Çin ekonomisine ilişkin endişelerin devam ettiğini, bugünlerde piyasalardaki volatilitenin yüksek olduğunu belirtti.