Advertisement

(19:36'da güncellendi)

Altın, ABD'de Tüketici Güven Endeksinin Temmuz ayındaki beklenmedik şekilde altı yılın en yükseğine ulaşmasının Fed'in parasal genişleme politikasını azaltabileceği söylentilerini artırmasıyla son dört günde üçüncü kez geriledi.

ABD'de Thomson Reuters/University of Michigan tüketici güven endeksi Haziran ayında 84.1'den Temmuz ayında 85.1'e yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ise 84 olarak gerçekleşti. Fed Açık Piyasa Komitesi önümüzdeki hafta 30 Temmuz'da iki gün sürecek bir toplantıya başlayacak.

Chicago'da bulunan FuturePath Trading traderlarından Frank Lesh, "Piyasa verilere hassas tepkiler verir bir duruma geldi, önümüzdeki birkaç toplantı çok kritik" değerlendirmesinde bulundu.

Aralık vadeli altın, New York Comex piyasasında, yüzde 0.9 düşerek, yerel saat ile 11:07'de, ons başına 1,317.90 dolara indi. Fiyatlar, erken saatlerde ise yüzde 0.9'a varan artış yaşadı. Altın kontratlarında işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın yüzde 25 üzerinde seyretti.

Fiyatlar üç hafta üst üste yükselişe doğru ilerliyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke geçtiğimiz hafta, ekonomiyi desteklemek için uygulanan varlık alım programının Eylül ayında daraltılmasına yönelik karar almak için çok erken olduğunu söyledi.

Dün itibariyle, altın fiyatları bu yıl içerisinde yüzde 21 geriledi. Bazı yatırımcılar altına olan güvenlerini kaybetmiş durumdalar.

Eylül vadeli gümüş kontratları ise yüzde 2.1 gerileyerek Comex'te ons başına 19.73 dolar oldu. Bu fiyattan bir kapanış gerçekleşirse, 17 Temmuz'dan bu yana en büyük düşüş kaydedilmiş olacak.

(19:36'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Temmuz 2013 Cuma, 11:27 Misafir nasil bir piyasadır anlamıyorum daha iki gün önce teşviklerin azalacağı endişesiyle düşüyordu bugün ise teşviklerin artacağı beklentisiyle yükseliyor. akşmadan sabaha değişiyor bu teşvik beklentisi ?