Advertisement

Apple Inc.'in küresel akıllı telefon pazar payı tüketicilerin daha ucuz telefonları iPhone'a tercih etmesiyle son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Strategy Analytics tarafından dün açıklanan bir rapora göre, Apple akıllı telefon pazarının yüzde 13.6'sına denk gelen 31.2 milyon telefon sevkiyatında bulundu. Apple'ın bu pazar payı oranı bir yıl önceki pazar payı olan yüzde 16.6'nın altında kalırken, pazarda lider konumda bulunan Samsung Electronics'in 76 milyonluk sevkiyatı ve yüzde 33.1'lik pazar payının çok gerisine düştü.

California merkezli akıllı telefon üreticisi pazar payını Çinli üreticiler Huawei Technologies ve ZTE Corp gibi şirketlere kaybediyor. Apple'ın çeyrek boyunca yüzde 20'lik genişlemesi, akıllı telefon pazarı genişleme ortalaması olan yüzde 47'nin de altında kaldı.

International Data Corp. (IDC) araştırma menajeri Ramon Llamas, "Düşük fiyatlı akıllı telefonlar cazibesini artırmaya devam ediyor ama burada önemli olan nokta üreticilerin hem kaliteyi artırıp hem de fiyatı düşük tutmayı nasıl başarabilecekleri" yorumunu yaptı.

Yine IDC tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Apple bazı müşterilerinin bu sonbaharda yeni bir cihaz üretileceği beklentisinden dolayı alımları kısması üzerine son 4 yılda en düşük 2. yıllık iPhone satış büyüme oranını gerçekleştirdi.