Advertisement

Euro ve Yeni Zelanda doları, Federal Reserve tarafından gerçekleştirilecek varlık alımlarındaki düşüşlerin ardından gelişmiş ülke para birimleri arasında en hassas olmalarıyla dikkat çekiyor.

Bank of America Corp. tarafından yapılan bir açıklamaya göreyse yüzde 0.5'lik politika faizine rağmen Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) para politikası Group of 10 para birimleri arasında, istihdam, ekonomik büyüme ve enflasyon gibi verilere bakıldığında en darı. Bu durum da Fed'in teşviği kısmaya karar vermesi ve AMB'nin euro için önlem almak adına harekete geçmesi durumunda para birimini çok hassas bir noktada tutuyor.

Fed politika yapıcılarından aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarına yönelik gelen karışık mesajların analistler tarafından dünya etrafında diğer ekonomiler için ne anlama gelebileceği tartışılıyor.

Faros Trading LLC yönetici direktörü Brad Bechtel, "Her açıklanan veri, beklentileri ileri veya geri taşıyor. Şu anda açıkça görülüyor ki herşey Fed ve parasal teşviğin kaderine odaklanmış durumda" yorumunu yaptı.