Advertisement

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, uluslararası siyasi ve iktisadi olayların etkisiyle doların da son zamanlarda düşüş trendine girdiğini belirterek, dolar ile altın fiyatları arasındaki ilişkiye dikkati çekti.

Bayramdan sonra altın fiyatlarının artacağını öngördüklerini vurgulayan Çavuşculu, "Bayramdan sonra bu rakamların artacağını düşünüyoruz. Ülkemizde düğün mevsiminin başlamasıyla altına yoğun bir talep olacak. Altın bu fiyatlara 1,900 dolar seviyelerinden geldi. O nedenle bu rakamın önümüzdeki günlerde en az bin 500 doları görmesini bekliyoruz. Altının gram fiyatı bayramdan sonra 85-86 liraya kadar çıkar" değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşculu, piyasadaki çeyrek altın sıkıntısına da değinerek, gerçek değeri 125-130 lira olan çeyrek altının, 150 lira civarında satışa sunulduğunu söyledi. Darphane'nin altını elinde bekletmemesi gerektiğini belirten Çavuşculu, söz konusu bekleyiş nedeniyle "karaBorsa" olaylarıyla karşılaştıklarını dile getirdi.

AA