Advertisement

ABD endeks vadelileri düşerek Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son 5 haftadır ilk kez bir düşüş haftası yaşama ihtimalini artırırken, yatırımcılar bugün açıklanacak olan tüketici güven verilerini bekliyor.

Zynga Inc. online oyunlara girme fikrini iptal etmesi ve kazançlarının tahminlerin altında kaldığını açıklaması üzerine yüzde 17'lik bir düşüş yaşadı. Expedia Inc. ikinci çeyrek satış ve kâr tahminlerinin altında kalması üzerine yüzde 22 geriledi. Starbucks Corp. ise çeyrek dönemlik kârının beklentileri aştığını açıklayarak yüzde 6.6 sıçradı.

S&P 500 Endeksi Eylül ayı vadelileri yüzde 0.3 gerileyerek New York saatiyle 07:30'da 1,678.3 puan oldu. Dow Jones vadelileri ise 43 puan düştü ve 15,441 puana geriledi.

Charles Schwab Corp. yöneticisi Kully Samra, "İnsanlar kazançlarla ilgili neler olduğunu görmeyi bekliyor. Her ne kadar ABD'nin uzun vadede iyi bir yerde olacağı düşüncesini riske atmadığını düşünsek de kâr verileri biraz karışık oldu" yorumunu yaptı.  

ABD'de bugün New York saatiyle 09:55'te açıklanacak raporda Tüketici Güveninin bu ay düştüğünün görüleceği tahmin ediliyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre endeks 84.1'de 84'e geriledi.