Advertisement

Nobel Tıp Ödülü sahibi Susumu Tonegawa ve ekibi "Inception" filmini aratmayacak bir araştırmaya imza attı.

Ekip travma tedavisinde yararlı olacağı kadar yanlış güçlerin eline geçmesi durumunda da tehlike yaratabilcek bir araştırma için bir deney gerçekleştirdi, farelerin zihninde "sahte anılar" oluşturuldu.

"Science" dergisinde yayımlanan habere göre ABD'nin Massachusetts eyaletindeki RIKEN-MIT Merkezi'nde çalışan bilim ekibi farelerin beynine yerleştirilen optik fiberler sayesinde hafıza oluşumu sağlayan hücreleri harekete geçirmeyi başardı.

İnsan hafızasının işleyişinin daha iyi anlaşılmasına ve travma sonrası stres bozukluğu ve benzer rahatsızlıkların tedavisine ışık tutması amaçlanan araştırmada farelerin beyin hücreleri ışığa maruz bırakıldığında tepki vermek üzere yeniden programlandı.

Araştırma için, ışığa maruz bırakıldığında hücreleri etkin hale getiren ve bir tür protein olan ChR2'nin üretilmesini sağlayan bir virüs geliştirildi ve farelerin beyninin hafızayla ilgili hipokampus bölümüne bu virüs enjekte edildi. Hücreleri ışığa maruz bırakmak için iplik kalınlığında optik fiberler farelerin beynine yerleştirildi.

Fareler önce tehlike içermeyen "A" kutusuna koyuldular ardından "B" kutusuna alındılar. Burada, farelerin beyninin hipokampus bölümündeki hücreler ışıkla uyarıldı; "A" kutusundaki anılar harekete geçirilirken farelerin ayaklarına elektrik şoku verildi.

Yeniden "A" kutusuna koyulan farelerin ortam tehlike içermemesine rağmen korktuğu görüldü. Bilim insanları, farklı yeni bir yere koyulan farelerde istedikleri zaman "A" kutusundaki "sahte anıya" bağlı hücreleri harekete geçirebildi.

"Science" dergisinde yayımlanan araştırma, insan hafızasının işleyişinin daha iyi anlaşılmasına ve travma sonrası stres bozukluğu ve benzer rahatsızlıkların tedavisine ışık tutuyor.