Advertisement

Rusya ve Kazakistan, Haziran ayında altın rezervlerini üst üste 9. ay yükseltti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan açıklamaya göre dünyanın en çok altın bulunduran 7. ülkesi olan Rusya'nın elindeki altın varlıkları 0.3 ton yükselerek 996.4 tona çıktı. Kazakistan'ın elindeki altın rezervi ise 1.4 ton yükselerek Mart ayından bu yana en yavaş genişlemeye işaret etti. Öte yandan Türkiye'nin altın varlıkları ise bir yıldır ilk kez geriledi.

Altın fiyatları Haziran ayında yüzde 11 düşerek Eylül 2011'den bu yana en büyük aylık kaybı yaşamıştı. Fiyatlar ikinci çeyrekte yüzde 23 kayıp yaşayarak 1920 yılından bu yana en kötü performansı gösterirken, Nisan ayında sarı metal ayı piyasasına girdi. Fiyatlar bu yıl genelinde Fed'in tahvil alım programını azaltabileceği duyurusuyla yüzde 20 kayıp yaşadı.

Sidney'de bulunan Westpac Banking Corp. kıdemli ekonomisti Justin Smirk, "Merkez bankalarındaki akışlar oldukça ufak şimdilik, büyük değişimler kalmadı. Merkez bankası alımları bize biraz alan sağlayabilir ama onlar da ETF'lerin sattığını alıyorlar. Merkez bankalarının piyasaya girerek altın fiyatını yükselttiklerini görmeyeceğiz" yorumunu yaptı.

Spot altının onsu Singapur saatiyle 10:20'de 1,338.13 dolardan işlem gördü ve Temmuz ayındaki kazançlarını yüzde 8.4'e yükseltti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Temmuz 2013 Cuma, 15:58 Misafir kapalıçarşı'da esnaf olarak 36 yıl insan olarak? eylül de 1150 $ ons dolar kuru 1950 çıksa ? bile en fazla 2 sene 60 tl görür?geçmiş olursun?