Advertisement

Bankalararası kredi faizini 4 haftanın zirvesine tırmandıran nakit darlığının ortadan kalkmasına yardımcı olmak için harekete geçen Çin Merkez Bankası 5 aydır ilk kez ters repo işlemleri düzenledi.

Çin Merkez Bankası bugün 7 günlük ters repo işlemlerini kullanarak yüzde 4.4 faizle finansal sisteme 17 milyar yuan enjekte etti. Ters repo kontratları, en son 31 Ocak'ta yüde 3.35 faiz ve 7 Şubat'taki yüzde 3.45 faizli 14 günlük ters repo işlemleri olarak uygulanmıştı. Bankanın hamlesinin ardından Çin hisseleri yükselirken, faiz swapları ve para piyasası oranları düştü.

PBOC'nin likiditeyi aşırı oranda gevşetmeye hazır olmadığını, bu nedenle de ters repoları öncekilerden daha yüksek maliyetle ihraç ettiğini belirten Hong Kong'taki Bank of America Merrill Lynch'in stratejistlerinden Albert Leung, "Aynı zamanda likiditenin çok sıkı olduğu zamanlarda adım atmaya hazır bulunuyorlar; bu nedenle büyük ihtimalle ikinci yarıda likidite, ilk yarıdakinden daha sıkı olacak" yorumunda bulundu.

7 günlük repo faizinin dalgalanması için gereken sabit maliyet olan 1 yıllık swap kontratları Şanghay saati ile 14:32 itibariyle 5 baz puan düşerek yüzde 4.03'e geriledi. Bu 3 Temmuz'dan bu yana swap kontratlarındaki en büyük düşüş.

Bankacılık sistemindeki nakit durumunun göstergesi olan 7 günlük repo faizi de 12 baz pıan düşerek yüzde 4.99'a geriledi. Repo faizi dün 4 haftadır ilk kez yüzde 5'i aştı. 7 günlük repo faizi 20 Haziran'da yüzde 12.45'ten rekor kırmıştı.

Leung, likiditesinin genellikle düzenleme zorunluluklarını yerine getirmek için bankaların nakit biriktirmesinden ötürü ay sonralarında sıkı olduğunu not düştü.