Advertisement

Çin merkez bankasının nakit darlığını gevşetme hamlelerinin finansal şirketler ve ham madde üreticilerini desteklemesi üzerine Çin hisseleri değerlendi; Çin Borsası bu ayki kayıplarını sildi.

Ping An Bank Co., Citic Securities Co. ve China Vanke Co. yüzde 2'nin üzerinde değerlenerek, finansal şirketler endeksinin 1 haftanın en büyük kazancını kaydetmesine öncülük etti. Çin'in en büyük alüminyum üreticisi Aluminum Corp. of China Ltd. yüzde 2.9 değer kazandı. Chengdu Dt Peng Telecom & MEdia Group Co. ve Harbin Pharmaceutical Group Co.'nun kayıpları, teknoloji ve ilaç şirketlerini aşağı taşıdı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.1 yükselerek 1,997.48 puana çıktı ve 5 gündür ilk kazancına işaret etti. Endeks Haziran'da yüzde 15 düşmesinin ardından bu ay yüzde 1 yukarıda seyrediyor. Şanghay'daki Central China Securities Holdings Co.'nun stratejistlerinden Zhang Gang, hisselerin merkez bankasının 5 aydır ilk kez ters repor işlemleri yapmasının ardından yükseldiğini söyledi. Hisseler geçtiğimiz ay para piyasası oranlarının rekor yükseğe tırmanmasının ardından sert düşüş kaydetmişti.

Zhang, merkez bankasının nakit akışının sıkı olduğu ay sonunda piyasaya likdiite sağladığını söyledi.

CSI 300 Endeksi yüzde 1.5 kazançla 2,209.14 puana çıkarken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yzüde 1 yükseldi. Bloomberg-China US Endeksi dün yüzde 1.3 aşağıda kapandı.