Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Nisan- haziran döneminde turizm gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,8 artarak 8 milyar 677 milyon dolar oldu. Ziyaretçi sayısında da yüzde 12,8'lik bir artış var. Bu da Türkiye'nin turizm sektörü ve turizm gelirlerinin geçen yıla göre fevkalade arttığını gösteriyor" dedi.

Çağlayan, Meksika Dışişleri Bakanı Jose Antonio Meade Kuribrena ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto'nun 2-4 Eylül tarihlerinde Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret öncesi yapılan bu görüşmeye büyük önem verdiklerini söyledi.

Meksika ve Türkiye'nin, G-20 ve OECD gibi birçok farklı platformda işbirliği imkanı bulduğunu kaydeden Çağlayan, her iki ülkenin de bölgelerinde stratejik rol oynadıklarını ve bu anlamda birbirlerine çok benzediklerini dile getirdi.

Çağlayan, Türkiye'nin en büyük dış ticaret ortağının Avrupa Birliği (AB), Meksika'nın ise ABD olduğunu anımsatarak, "Her iki ülke de yumurtaları tek sepete koymaması gerektiğini, dünya ekonomisinde hak ettiği yeri almak için pazar çeşitlendirmesine gitmesi gerektiğini iyi biliyor. Bu anlamda Türkiye ve Meksika arasındaki ticaretin, ekonomik ve siyasi ilişkilerin çok fazla artırılması bugün dünden daha fazla önem arz ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

İki ülkenin toplam olarak yaklaşık 191 milyon nüfusa ve 2 trilyon dolarlık bir Gayrisafi Yurtiçi Hasıla ve 1 trilyon 130 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Bu rakamlara rağmen, Türkiye ve Meksika arasındaki ticari ilişkilerin son derece yetersiz olduğunu görüyoruz. Türkiye geçen yıl Meksika'ya 206 milyon dolar ihracat yaparken, bu ülkenin Türkiye'ye ihracatı ise 867 milyon dolardı. Toplamda 1,1 milyar dolar gibi son derece düşük bir ticaret hacmine sahibiz" dedi.

Çağlayan, bu yılın ilk 5 ayında iki ülkenin karşılıklı ticaret hacminin arttığına işaret ederek, "Bu yılın ilk 5 ayında Türkiye'nin Meksika'ya ihracatında yüzde 23,7'lik bir artış varken, Türkiye'nin Meksika'dan ithalatında ise yüzde 9,3'lük bir artış yaşandı" ifadelerini kullandı.

2005'ten bu yana Türkiye- Meksika ticaretinde Türkiye aleyhine bir durum yaşandığına dikkati çeken Çağlayan, Türkiye'nin 2012 yılında Meksika ile ticaretinde 661 milyon dolar dış ticaret açığı verdiğini belirtti.

Çağlayan, halihazırda Meksika'da 7 Türk firmasının 30 milyon dolarlık yatırıma sahip olduğunu bildirerek, Türkiye'de ise 11 Meksikalı şirket bulunduğunu ve bunların toplam yatırımlarının 19 milyon dolar seviyesinde olduğunu dile getirdi.

- Meksika ile kapsamlı bir STA için hazırız-

Çağlayan, Meksika Dışişleri Bakanı Jose Antonio Meade Kuribrena'nın ziyaretinin ve Meksika Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye ziyarette bulunacak olmasının ticaret noktasında önemli anlaşmaları da müzakere etme imkanına sahip olacaklarını ifade etti.

Bu anlaşmaların başında Türkiye ile Meksika arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine başlamanın geldiğinin altını çizen Çağlayan, "Ümit ediyoruz ki Meksika Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye yapmış olduğu ziyarette STA müzakerelerine başlamayla ilgili düzenlemeleri yapma imkanına karşılıklı sahip olacağız" diye konuştu.

Çağlayan, Meksika-AB STA'nın 2000'de yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, bugün gelinen seviyeyi önemsediklerini vurguladı.

Karşılıklı yatırımların artırılması için, yatırımların karşılıklı teşvik ve korunmasına ilişkin anlaşmayı da bu ziyaret vesilesiyle gerçekleştirmeyi ümit ettiklerini belirten Çağlayan, "Meksika Cumhurbaşanı'nın ziyareti ile birlikte iki ülke arasındaki gümrük işbirliği ve çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmaları konularında da önemli mesafe alacağımızı duyurmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Çağlayan, STA'nın öncelikli mal ticaretini kapsayan bir sistem olacağını açıklayarak, bununla birlikte yatırımlar, hizmetler, ve ticaretin kolaylaştırılması alanlarını da içeren kapsamlı bir STA'yı imzalamaya hazır olduklarını söyledi.

Çağlayan, Meksika'nın kamu alımlarının STA'ya dahil edilmesi önerisini geri çektiğini ve bunun olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

Türkiye ve Meksika'nın müteahhitlik sektöründe işbirliği yapabileceğine dikkati çeken Çağlayan, bu konu ve diğer konularda da her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

-Türkiye ekonomisine güven artıyor-

Bakan Çağlayan, AB Kamuoyu araştırmaları yapan Eurobarometer'in bahar dönemi kamuoyu araştırması sonuçlarına göre, kendi kamuoyu nezdinde AB'ye güvenin ve AB imajının son 10 yıldaki en düşük seviyelere gelmiş olduğunu söyledi.

Katılımcıların "Kendi ülkenizin ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz ?" sorusuna verdiği cevapların çarpıcılığının altını çizen Çağlayan, "AB ekonomisini iyi değerlendirenlerin oranı yüzde 26 iken, Türkiye ekonomisinde bu oran yüzde 51" dedi.

Çağlayan, dün Temmuz ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi'nin açıklandığını ve endeksin Haziran'a göre 2,3 puan yükseldiğini ve ve 78,5 olduğunu anımsatarak, "Tüketici Güven Endeksi bu yıl ilk kez geçen yılın üzerine çıkmış oldu. Bu da Türkiye ekonomisine olan güvenin hızla arttığını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bugün açıklanan nisan-haziran dönemine ilişkin turizm istatistiklerini de değerlendiren Çağlayan, "Nisan- haziran döneminde turizm gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,8 artarak 8 milyar 677 milyon dolar oldu. Geçen yıl 32 milyon turist ülkemizi ziyaret etmiş, yaklaşık 30 milyar dolar turizm geliri elde etmiştik. Ziyaretçi sayısında da yüzde 12,8'lik bir artış var. Bu da Türkiye'nin turizm sektörü ve turizm gelirlerinin geçen yıla göre fevkalade arttığını gösteriyor" diye konuştu.

Bakan Çağlayan, enflasyon beklentisine ilişkin soru üzerine de "Merkez Bankası değişen şartları, kur ve kur sepeti ile ilgili gelişmeleri dikkate alarak değerlendirmesini yapacak" dedi.