Advertisement

(19:13'te güncellendi)

ABD Hazine tahvilleri, bugün açıklanan Tüketici Güveni verisinin bu ay düşmesi sonucunda güvenli varlıklara olan talebi artırması sonucu değer kazandı ve üçüncü aya taşıdığı kayıplarını azalttı.

10 yıl vadeli Hazine tahvilleri, yarın açıklanacak olan ve ikinci çeyrekte yavaşlama göstermesi beklenen ABD ekonomik büyüme verisi öncesi, son dört günde üçüncü yükselişini gösterdi. Fed'in iki gün sürecek olan teşviklerin azaltılıp azaltılmayacağının değerlendirilmesinin beklendiği politika toplantısı bugün başlıyor.

New York'ta bulunan GMP Securities LLC sabit gelir stratejisi yöneticisi Adrian Miller, "Piyasanın Fed'in yarın güvercin tonlu açıklamalar yapmasını beklemesiyle ve düşen tüketici güveninin yardımıyla satış baskılarının tersine çevrildiğini görüyoruz. Eğer beklendiği şekilde açıklamalar görürsek faizlerdeki aşağı yönlü önyargı devam edecektir" yorumunu yaptı.

ABD'nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi üç baz puan ya da 0.03 yüzde puanı düşerek, New York saati ile 10:32'de, yüzde 2.57'ye geriledi. Mayıs 2023'te vadesi dolacak yüzde 1.75 faizli tahvillerin fiyatı, 1/4 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 2.50 dolar yükselerek 92 29/32 seviyesine çıktı. 10 yıllıkların faizi bu ay 8 baz puan yükseldi.

(19:13'te güncellendi)