Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Malezya'nın not görünümünü durağandan negatife çevirdi, notunu ise teyit etti. Fitch, notun negatife çevrilmesine gerekçe olarak Malezya'nın kamu finansmanındaki zayıflığını gösterdi.

Fitch'in resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre, Malezya'nın uzun dönem yabancı ve yerel para cinsinden kredi notu sırasıyla "A-" ve "A" olarak teyit edildi.

Açıklamada, Malezya'nın kamu finansmanındaki zayıflığın notun negatife çevrilmesinde ana unsur olduğu belirtilirken, hükümetin ek konsolidasyon tedbirleri almadan 2015 yılı için belirlenen geçici yüzde 3 cari açık hedefine ulaşmasının zor olacağı kaydedildi.

Malezya'nın borç kompozisyonu ve fonlama tabanının güçlü olduğu aktarılan açıklamada, kamu borçlarının büyük bir çoğunluğunun yerel para cinsinden olduğu vurgulandı.

Yerleşik olmayan yatırımcıların artan rolünün küresel yatırımcıların risk iştahının yükseldiğine işaret ettiği, ancak Malezya'nın dış finansmanının volatiliteye karşı tampon görevi yaptığı değerlendirmesinin yer aldığı açıklamada, not görünümünün negatife çevrilmesiyle ilgili olarak şu noktalara işaret edildi:

"Hükümetin hedefleriyle ilgili mali sapma ve yapısal bütçe reform sürecindeki eksikliğin yanında bilanço dışı borçlar dışında birikim oluşması, cari işlemler dengesindeki bozulma, faiz oranı ya da istihdam yeterliliğindeki şokların hanehalkının borç ödeme yeteneğini bozarak bankacılık sistemi üzerinde baskı yaratması ve Malezya'da büyümenin 2015 sonuna kadar yılda yüzde 5 civarında olan Fitch tahminlerinden daha yavaş olması."

AA