Advertisement

Çin'in iktidardaki Politbüro liderleri, ihracatın küresel krizden bu yana en sert düşüşünü kaydetmesi ve imalat ve yatırımın da soğumasının ardından ekonomik reformlarla istikrarlı büyümeyi destekleyeceklerini söyledi.

Resmi Xinhua Haber Ajansı'nın haberine göre yetkililer, aşırı karmaşık iç ve dış şartlar arasında ikinci yarıda da istikrarlı büyümeyi koruyacak. Xinhua, Çin'in ihtiyatlı para politikası ve proaktif mali duruşunu devam ettireceğini yazdı.

Çin bu yıl yüzde 7.5 büyüme hedefliyor, ancak bu hedef, dÜnyanın en büyük 2. ekonomisinin 2. çeyreğinde de yavaşlamasının ardından tehdit altında olabilir. Yetkililer aynı zamanda politika yapıcıların bu ay hükümetin borçlanmalarında teftiş emri vererek ve bankaları likidite seviyelerini daha iyi yönetmeleri için Haziran'da para piyasasındaki nakit sıkışıklığını idare ederek tırmanan borç risklerini de bertaraf etmeye çalışıyor.

Politikanın 2. yarıda, Başbakan Li Keqiang'ıun son açıklamalarına paralel olarak büyümede istikrar sağlanmaya odaklanacağını belirten Mizuho Securities Asia Ltd.'ın baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, ekonominin Temmuz ve Ağustos'ta dibe vuracağını ve hükümetin büyümeyi desteklemek için mali ve para politikalarını kullanacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi Şanghay saati ile yüzde 0.8 yukarıda seyrediyor.