Advertisement

Toyota Motor Corp. bu yıl üretimini 10 milyon aracın üzerine çıkararak, bu hacime ulaşacak ilk otomobil üretici olmaya hazırlanıyor.

Konuya ilişkin bilgisi olan kaynaklar Toyota ve iştiraklerinin toplam üretiminin 2013'te 10.1 milyon araca ulaşarak, önceki tahminlerinin 200,000 üzerinde olacağını söyledi. Kaynaklar, yeni hedeflerin Toyota'nın 2 Ağustos'taki bilanço rakamlarıyla birlikte açıklanacağını aktardı.

Tahminler, son 4 yılda geri çağırma, güçlü yen ve doğal afetler krizleriyle mücadele etmiş olan şirketteki toparlanmayı yansıtıyor. Bloomberg anketine katılan analistlerin tahminlerine göre Toyota'nın tam yıllık kârı, zayıf yenin Japonya'nın ihracatını desteklemesiyle yüzde 74 artarak 6 yılın zirvesi olan 1.68 trilyon yene çıkacak.

IHS Automotive'in analistlerinden Masatoshi Nishimoto, şirketin muhtemelen üretimi önümüzdeki yıllarda 10 milyon birimin üzerinde tutacağını, Volkswagen AG'nin de birkaç yıl içinde o eşiğe ulaşacağını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Temmuz 2013 Çarşamba, 09:10 Misafir imalat sektörü..fosil yakıtlar..atmosfer kirliliği..de hep beraber entegre düşünülmesi gereken unsurlar.toyota imal edip,işçilerine ücret verip,müesseseye kâr sağlayacak diye motorların kullandığı petrol ürünleri atmosfere ne kadar karbon salınımı yapacak?bu kirlilik nasıl temizlenecek? vs vs.