Advertisement

Yatırımcıların bir taraftan Fed'in 2 günlük toplantısından çıkacak kararları beklerken, diğer tarafta kurumsal kazançları analiz etmesiyle New York Borsası yükseldi. Standard&Poor's 500 Endeksi Ocak'tan bu yana en büyük aylık kazancına işaret etti.

Eastman Chemical Co. ve Goodyear Tire&Rubber Co., kazançların tahminlerin üzerinde gelmesiyle yüzde 6.3'ten fazla primlendi. Mosaic Co. ve Agrium Inc., OA Uralkali'nin potas üretimindeki sınırlamaları sonlandırması ve toprak besleyicilerini fiyatının yüzde 2 düşebileceğini söylemesinin ardından en az yüzde 5.4 değer kaybetti. Coach Inc., iskontolar ve zayıf çanta satışlarının Kuzey Amerika'daki gelirine zarar vermesinin ardından yüzde 7.9 düştü.

S&P 500 Endeksi seans sırasında kayıplar ve kazançlar arasında gidip gelmesinin ardından yüzde 0.1'in altında kazançla 1,685.96 puana çıktı. Dow Jones Endeksi ise 1.38 puan düşerek 15,520.59 puana geriledi. Amerikan borsalarında 5.9 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 7.7 altında kaldı.

Herkesin eşikte olmasından ötürü Fed'in diyeceklerini beklediklerini söyleyen Alpine Woods Capital Investors LLC'nin fon yönetisi ve analistlerinden sarah Hunt, kazançların, çoğunluğu pozitif olmakla birlikte karışık olduğunu belirtti.

S&P 500 Endeksi, Facebook Inc.'ten Visa Inc.'e şirketlerin beklentinin üzerinde kazanç açıklamaları sayesinde bu ayı yüzde 5 yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor. Endeks Mart 2009'dan bu yana Fed'in 3 tır tahvil alım programının desteğiyle yüzde 149 yükseldi. Endeks Haziran'da 7 ay üst üste artıda kapanmasının ardından Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltacağı endişesiyle düşmüştü.