Advertisement

(16:45'te güncellendi)

ABD Hazine tahvilleri, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte tahmin edilenden daha hızlı büyüdüğünü gösteren verinin etkisi ile, Fed'in politika toplantısının ardından yapacağı açıklama öncesi, değer kaybederken, altın kazançlarını geri evrdi. Dolar güçlenirken, hisse senetleri fazla değişmedi.

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yedi baz puan yükselerek, New York saati ile 09:30'da, yüzde 2.68'e sıçradı. Bu kağıdın faizi 28 Haziran'da yüzde 2.49 seviyesindeydi. Altın yüzde 0.2 geriledi ve Ocak 2012'den bu yana gösterdiği en büyük aylık kazancını bir miktar daralttı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1'den az bir çıkış gerçekleştirdi ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 yükseldi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Nisan ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirmeye yönlendi. Doalr 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Bakır yüzde 1 yükseldi.

ABD'de gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH), ikinci çeyrekte, yüzde 1 artması beklenirken, yüzde 1.7 genişledi. Fed, ABD ekonomisinin tahminleri tutturması durumunda, aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını azaltabileceğini işaret etti. Ancak Fed Başkanı Ben S. Bernanke, teşviklerin azaltılamasının belli bir takvimi olmadığını söyledi. Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası yarın politika toplantılarını gerçekleştirecek.

Frankfurt'ta B Metzler Seel Sohn & Co. KGaA kıdemli portföy yöneticisi Lorenzo Carcano, "ABD küresel toparlanmanın motoru, bu nedenle, asıl soru, ekonomik iyileşmenin ne denli sürdürülebilir olduğu," dedi ve "İleriye bakmak ve Bernanke'nin ekonomideki gelişmelere ilişkin göstereceği rehberliği dinlemek önemli. Bernanke'nin söyleminin temkinli olmasını bekliyorum. Ancak bir noktada, Fed teşvikleri azaltmak zorunda kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx Europe 600'de işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yüzde 19 altındaydı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi Temmuz ayında yüzde 5 yükseldi.

(16:45'te güncellendi)