Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Yurtiçi piyasalar, dikkatlerin Fed toplantısına çevrildiği bir ortamda "yönsüz" açıldı.

Borsa İstanbul'da dün alıcılı bir seyir gözlendi ve BIST 100 Endeksi yüzde 2 yükselişle 74,420 puandan kapandı. Endeks güne yüzde 0.15 düşüşle 74,305 puandan açıldıktan sonra kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı. Endeks ilk seansı yüzde 0.1 aşağıda 73,343 puandan kapandı.

İkinci seans durgun başladı ve endeks çok hafif düşerek 74,300 puan civarına gevşedi. Ancak ABD'de istihdam ve büyüme verilerinin beklenenden iyi çıkmasının FEd'in teşvikleri azaltacağı beklentisini artırması ve bunun sonucu 10 yıl vadeli tahvillerin yüzde 2.67'ye fırlaması sonrası satışlar güçlendi.

Endeks bu satışlar sonucu hızlı düşerek 73,000'in hafifçe altına indi. 73,000 seviyesinden dönen endeks 73,380 seviyesine doğru toparlandı. Endeks günü yüzde 1.4 düşüşle 73,377 puandan tamamladı.

Dolar-TL dün 1.9250 civarında yatay bir seyir izledi. Kur güne 1.9240 seviyesinde başladıktan sonra 1.93 seviyesinin üzerine çıktı. Sepet kur 2.23-2.24 aralığındaki seyretti. Ancak ABD verileri sonrası Dolar/TL kendini 1.94 seviyesinin üzerine atarak, 1.9430'a yaklaştı. Seper kur 2.25'e çıktı.

Gösterge tahvilin faizi, son derece düşük hacimle birlikte, yüzde 9.14 sevieysinden kapandı. Gösterge hacimsiz alımlarla yüzde 9.05 seviyesine indi. ABD verileri sonrası tahvil faizi de yükseldi ve yüzde 9.23'e geldi.

Merkez Bankası bugün repo ihalesi açmayarak ek sıkılaştırmaya gitti. Bunun etkisi ile dolar ilk tepki olarak 1.93 liranın altına geriledi.

Dış ticaret açığı Haziran ayında 8,57 milyar dolar ile beklenenin altında gerçekleşti. Bloomberg'in anketine göre, dış açığın 10 milyar dolar çıkması bekleniyordu.

ABD'de bugün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisi beklenenden hızlı arttı ve ABD ekonomisi beklenenden hızlı büyüdü. ed'in yakından takip ettiği hem istihdam hem de büyüme verilerinin beklenenden iyi çıkması, parasal genişlemenin bu yıl azaltılacağı beklentilerini güçlendirdi. Bu beklenti sonucu 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi yüzde 2.67'ye çıktı ve gelişen ülke paralarına ve hisse senetlerine satış geldi.

ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, iyi çıkan ABD verilerinin etkilerine dikkat çekti.

Metin, "ABD'de özel sektör istihdam verisi beklenenden iyi çıktı. Bunun sonucu ABD 10 yıllıklarının faizi yüzde 2.67'ye fırladı. Daha sonra açıklanan büyüme rakamı da beklenenden iyi çıktı. Bu gelişmeler, Fed'in teşvikleri azaltacağı beklentisini güçlendirmesi sonucu piyasayı olumsuz etkiledi. Veriler ile birlikte Fed'in eli güçleniyor. Volatilite Cuma gününe kadar süren. Yarın Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve Cuma günü ABD istihdam verisi var" dedi.

Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven, Bloomberg HT'ye yaptığı yorumda, "Gelişen piyasalar açısından ABD verileri olumsuz. Fed'in teşvikleri azaltacağı ihtimalini güçlendiriyor. Ancak bu ciddi bir gelişme değil. Zaten piyasa bu beklentiyi daha öcne satın aldı. Piyasalar daha hafif bir tepki verdi. Bugün olanlar artçı sarsıntı gibi duruyor. Dikkatler bugünkü Fed toplantısında" şeklinde görüş bildirdi.

(16:15'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:59 Misafir piyasaların neye hangi tepkiyi vereceği meçhul kötü gelir satış iyi gelir satış nedir bunun kıstası, iyi gelen/olan şeyler olumlu karşılanır oysa bu durum silkelemekten başka birşey değil sanırım