Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, küresel kriz ortamında ana pazarı olan AB'de durgunluğun devam etmesine rağmen Türkiye'nin ihracat performansının çok iyi olduğunu, şartlar zorlasa da Orta Vadeli Program'daki 158 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacaklarını bildirdi.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, haziran ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi.

Türkiye'nin haziran ayı ihracatının 12 milyar 438 milyon dolar, ithalatının ise 21 milyar dolar olduğunu ifade eden Çağlayan, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise yüzde 59,2 olarak gerçekleştiğini belirtti. İhracatta yüzde 6 azalma, ithalatta ise yüzde 2,8 artış olduğuna dikkati çeken Çağlayan, şunları kaydetti:

"İhracatta azalma yaşanmasını bekliyorduk, bizim için sürpriz olmadı. Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık duruma baktığımızda ise ihracatımızın 75,2 milyar dolar, ithalatımızın 125,8 milyar dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 59,8 olduğunu görüyoruz. İhracatımızın büyüme hızında görülen azalma, ihracat performansındaki düşüşten çok mevcut ihracat pazarlarımızın büyüme hızındaki yavaşlamayı yansıtıyor.

Bölgelere göre ihracatımıza baktığımızda resim şu: Haziran ayında Afrika'ya, Asya'ya ve AB'ye ihracatımızda artış var. AB'ye ihracatımız yüzde 5,3 arttı ki ben bunu çok önemli buluyorum.

6 aylık dış ticaret verisi açıklanmış bizden başka 15 ülke daha var. Bunlarda 6 aylık ortalama ihracat artışı yüzde 1,6. Tüm bu ülkelerde ihracat performansında bir zayıflama var. Türkiye'nin ilk 6 ayda ihracat artışı yüzde 1,3. Bizim gibi ihracatının yüzde 40'a yakınını AB'ye yapan bir ülkenin küresel kriz döneminde gösterdiği ihracat performansı hakikaten çok iyi. AB dışında olup da ihracatında AB'nin payı bizim kadar yüksek ülke bulmanız çok zor. Ama biz bir taraftan Avrupa krizi, bir taraftan Arap Baharı dezavantajlarına rağmen ihracatımızı artırmayı başardık."

- "Haziran'da altın ihracatı yüzde 62 azaldı"-

AB'nin 2013'te kendi dışındaki ülkelerden ithalatında yüzde 5,4 gerileme olduğuna işaret eden Çağlayan, AB'de sadece 7 ülkenin ithalatının artmış durumda olduğunu belirtti. Çağlayan, şöyle devam etti:


"Dün İspanya ekonomisinin son çeyrekte yine daraldığını gördük. Avro Bölgesi de küçülmeye devam ediyor. Biz, bakanlık olarak, hükümet olarak, Avrupa etkisini minimize etmek için gerekli tedbirleri aldık, proaktif politikalar izledik. İhracatçılarımız mevcut pazarlardaki payını arttırmada ve tutunmada başarılı olduğu gibi yeni pazarlara girişte de son derece aktif. Pazar çeşitlendirme stratejisi ile son 4 yılda tam olarak 43,6 milyar dolar ek ihracat yaptık. 2013'te de buna devam ediyoruz. Haziranda altın ihracatı yüzde 62 azalarak 616 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 51,8 artarak 2,1 milyar dolar oldu.


Dış ticaretin 2013'teki gidişatı bizim için bir sürpriz değil. Tüm dünyada zor bir yıl olmasını bekliyorduk, öyle de oluyor. Son 12 aylık ihracatımız 153,4 milyar dolar. OVP ihracat hedefimiz 158 milyar dolar. Şartlar zorluyor olsa da amacımız bu hedefe ulaşmak."

AA