Advertisement

ABD'nin 84 yıllık Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verilerini revize edeceğini belirten Londra Merkezli Capital Economics Kıdemli ABD Ekonomisti Paul Dales, "Revizyon ABD'nin GSYH'nı yaklaşık yüzde 3 oranında artıracak" dedi.

ABD Ekonomik Analizler Bürosu (Bureau of Economic Analysis- BEA) tarafından bugün açıklanacak GSYH revizyonu öncesinde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dales, ABD'nin, daha önce GSYH hesaplamasına dahil etmediği bazı kalemleri bugün itibariyle hesaplamalarına dahil etmeye başlayacağını anımsatarak, burada en önemli kalemin, araştırma ve geliştirme harcamaları olacağını kaydetti.

BAE'den yapılan revizyon açıklamasında sanat ve eğlence alanlarında yaratılanlar ve araştırma-geliştirme çalışmaları gibi değerlerin de artık ABD'nin GSYH hesaplamalarına dahil edileceğini belirten Dales, "Revizyon ABD'nin GSYH'nı yaklaşık yüzde 3 oranında artıracak. Bu tek başına büyük bir değişim olarak görülse de aslında ABD ekonomisi için büyük bir değişim yaratmayacak. Yukarı yönlü yüzde 3 oranındaki etki GSYH'da olacak, ekonomik büyüme hızında değil" ifadelerini kullandı.

ABD'nin veri hesaplamalarına ilişkin revizyonlarını belli aralıklarla düzenli olarak yaptığını belirten Dales, dünyanın en büyük ekonomisinin ardından benzer adımların önümüzdeki yıl İngiltere tarafından da takip edilebileceğini söyledi.

- 1929'a kadar geriye gidiliyor-

Büyük Buhran"ın başladığı 1929 yılından itibaren yapılacak revizyonun, ekonomik etkilerinin sınırlı kalacağını belirten Dales, "Genellikle veriler üzerinde tahminlerde bulunan ekonomistler ve analistler bu tip değişimleri doğal karşılıyor. Bu zamana kadar ABD'nin GSYH hesaplamasına dahil edilmeyen bazı yeni kalemlerin dahil edilmesi doğal. Ayrıca hesaplama metodolojisindeki bu değişim vergi gelirlerinin hesaplanmasına da etki etmeyecektir" diye konuştu.

JP Morgan Chase Bank ekonomistlerinden Michael Feroli de konuya ilişkin olarak, "Bu değişim, diğer küçük değişimlerle birlikte GSYH'da yüzde 3 civarında yükselişe neden olabilir ancak son yıllarda GSYH'nın büyüme hızına ilişkin bir değişim oluşturmaz. Revizyonlar sonrasında geriye dönüp baktığımızda halen düşük büyüme ve resesyon görebiliriz" dedi.

- Belçika kadar fark yaratacak-

BAE'nin revizyonunda kitaptan filme, yeni biyoteknoloji ilaçlarından yeni akıllı telefonlara kadar, yaratıcılık ve araştırma ürünlerini de artık milli gelire dâhil edecek.

Hesaplama metodolojisindeki değişimle birlikte Dünya Bankası verilerine göre geçen yıl toplam 15,6 trilyon dolar olan ABD'nin GSYH'sı yaklaşık yüzde 3 oranında artırıldığı takdirde, geçen yılın toplam GSYH'na yaklaşık 470,4 milyar dolar eklenecek.

ABD'nin geçen yılki GSYH'nın yüzde 3'ü, Avrupa'nın politik merkezi olarak bilinen Belçika'nın geçen yıla ait 483,7 milyar dolarlık GSYH'na oldukça yakın bir rakama karşılık geliyor.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Temmuz 2013 Çarşamba, 15:33 tulay.weckbach@hotmail.de cikis yolu aradikca batiyolar, bahsettikleri kalemler gelir degilki gider, bunlar ürüne dönüstügünde zaten gsyh dahil ediliyor, sacma ve mükerrer...