Advertisement

ABD'de şirketler Temmuz ayında, işverenlerin talebin bu yılın ikinci yarısında artacağı konusunda daha iyimser olmaları ile birlikte, istihdamda güçlü artışa gitti. Özel sektör istihdamı, böylelikle, bu yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Roseland, New Jersey merkezli ADP Research Institute'un açıkladığı Temmuz ayı özel sektör sitihdam verisi 200,000 artış gösterdi. Haziran ayı istihdam artışı 188,000'den 198,000'e revize edildi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, istihdamın 180,000 artması bekleniyordu.

İstihdamdaki artışlar, yükselen hisse senedi fiyatları ve artan konut fiyatları, Amerikalıların güvenini artırdı ve bu durum, kamu harcamalarındaki kısıntılar ve vergi artırımlarının olumsuz etkisini gidererek büyümeye olumlu katkıda bulundu. Fed politika yapıcıları, iki gün süren ve bugün sona erecek toplantılarında, rekor büyüklükteki parasal teşvikler konusunda atacakları adımı değerlendirirken, büyüme ve istihdamdaki iyileşmeleri dikkate alıyor.

West Chester, Pennsylvania'da Moody’s Analytics Inc. başekonomisti Mark Zandi, "İstihdam piyasası, maliye tarafında kaynaklanan güçlükler, vergi artırımları ve kamu harcamalarındaki kesintiler ile oldukça iyi başa çıkıyor," dedi ve "Bu durum, bu zorlukların azalacağı gelecek yıl için oldukça iyi işaretler veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bloombegr'in anketine katılan ekonomistlerin istihdam artış tahminleri 140,000 ile 215,000 arasında geldi.