Advertisement

(06:06'da güncellendi)

Fed, ısrarla düşük seyreden enflasyonun genişleme açısından engel teşkil edebileceğini ve aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarına devam edileceğini açıkladı.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki gün süren toplantısı sonrasında, "Komite, enflasyonun inatçı bir şekilde yüzde 2 hedefinin aşağısında olmasının ekonominin performansı açısından risk teşkil edebileceğinin farkında, fakat orta vadede enflasyon hedefine ulaşılacağını bekliyor" denildi.

Başkan Ben S. Bernanke ve meslektaşları istihdam artışının, Fed'in bilançosunun 3.57 trilyon dolar ile rekor seviyeye çıkmasına neden olan tahvil alımlarını azaltmaya yetecek seviyeye ne zaman geleceğini tartışıyorlar. Bazı politika yapıcıları, büyümeyi ateşlemek ve yüzde 7.6 olan işsizlik oranını azaltmak amacıyla yapılan tahvil alımlarının, varlık fiyatlarını şişirme riski doğurduğu görüşündeler.

ABD'de enflasyon, merkez bankasının belirlediği hedef olan yüzde 2'nin bir yıldan fazla bir süredir aşağısında seyrediyor. Bernanke kanun yapıcılara 17 Temmuz'da yaptığı sunumda, düşük enflasyonun ekonomi için risk oluşturduğunu ve politika yapıcıların enflasyonu istenen seviyeye getirebilmek için gerektiği şekilde hareket edeceklerini söylemişti.

FOMC raporunda aylık 85 milyar dolar tutarındaki alımların, 45 milyar dolarlık hazine tahvili ve 40 milyar dolarlık mortgage destekli tahvil şeklinde korunacağı da belirtildi. Fed ayrıca tahvillerin vadesi doldukça yeniden yatırım yapmaya devam edecek.

Fed, Eylül 2012'de verilen taahhütü tekrarlayarak, ABD istihdam piyasasında istikrarlı bir gelişim olana kadar alımlara devam edileceğini söyledi.

Faiz Oranı

Politika yapıcılar daha önce de belirttikleri, işsizlik oranı yüzde 6.5'in üzerinde seyrettikçe ve enflasyon bir-iki yıl içerisinde yüzde 2.5'i geçmezse hedef faiz oranının sıfıra yakın tutulacağı taahhütüne bağlı kalarak değişiklik yapmadılar.

(06:06'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ağustos 2013 Perşembe, 03:23 Misafir işte bu bee şimdi altın alma zamanı yaşa fed :)
01 Ağustos 2013 Perşembe, 02:59 Misafir hani tahvil alımlarını yavaşlatacaktınız spekülasyondan başka birşeyden anlamıyor bu adam işi gücü blöf yapmak.
31 Temmuz 2013 Çarşamba, 21:32 Misafir istihdam da bir kere artış olduğu için sıkı para politikasına geçmek intihar.....