Advertisement

-Fed: Tahvil alımları devam ediyor

Fed, ısrarla düşük seyreden enflasyonun genişleme açısından engel teşkil edebileceğini ve aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarına devam edileceğini açıkladı.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki gün süren toplantısı sonrasında, "Komite, enflasyonun inatçı bir şekilde yüzde 2 hedefinin aşağısında olmasının ekonominin performansı açısından risk teşkil edebileceğinin farkında, fakat orta vadede enflasyon hedefine ulaşılacağını bekliyor" denildi.

-ABD beklenenden hızlı büyüdü

ABD ekonomisi yılın ikinci üç aylık döneminde, tüketici harcamaları soğurken, stoklarda görülen beklenmedik artışın etkisi ile, beklenenden daha hızlı büyüdü. Öte yandan byüme, ilk çeyrekte, aşağı yönde revize edildi.

ABD'de üretilen mal ve hizmetlerin değerinin toplamını gösteren gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH), ilk çeyrekteki yüzde 1.1'lik büyümenin ardından, ikinci çeyrekte yüzde 1.7 genişledi. Bloomberg'in anketine katılan 85 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, büyümenin yüzde 1 çıkması bekleniyor. Ekonominin en büyük kısmını oluşturan tüketici harcamaları, ilk çeyrekteki yüzde 2.3'lük artışın ardından ikinci çeyrekte yüzde 1.8 yükseldi.

-ABD'de istihdam beklenenden fazla arttı

ABD'de şirketler Temmuz ayında, işverenlerin talebin bu yılın ikinci yarısında artacağı konusunda daha iyimser olmaları ile birlikte, istihdamda güçlü artışa gitti. Özel sektör istihdamı, böylelikle, bu yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Roseland, New Jersey merkezli ADP Research Institute'un açıkladığı Temmuz ayı özel sektör sitihdam verisi 200,000 artış gösterdi. Haziran ayı istihdam artışı 188,000'den 198,000'e revize edildi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, istihdamın 180,000 artması bekleniyordu.

-ABD hisseleri "Fed" sonrası kazançları genişletti

ABD hisseleri, Fed'in iki gün süren toplantı sonrasında aylık tahvil alımlarına devam edileceği ve düşük enflasyonun endişe doğurduğunu söylemesinin ardından yükselirken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi Ekim 2011'den bu yana en büyük aylık kazanca doğru ilerliyor.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 artarak New York saati ile 14:43'te 1,696.53 puan oldu. Gösterge endeks Temmuz ayında yüzde 5.6 yükselerek Ekim 2011'den bu yana en büyük aylık artışı kaydediyor. Dow Jones endeksi 63.56 puan, yani yüzde 0.4 artarak 15,584.15 puana geldi. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamaya yakın seyretti.

-ABD tahvilleri "Fed" ile toparlandı

ABD Hazine tahvilleri, Fed'in Ocak ayından bu yana uyguladığı aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarının ne zaman azaltılacağıyla ilgili bir tarihe işaret etmemesi sonrasında kayıpları sildi.

Gösterge 10 yıl vadeli ABD tahvil faizi büyük bir değişiklik yaşamayarak New York saati ile 14:24'te yüzde 2.61 oldu. Mayıs 2013'te vadesi dolacak yüzde 1.75 faizli tahvilin fiyatı 92 19/32 oldu. Faiz gün içinde dokuz baz puan kadar artarak üç haftanın en yükseğine ulaştı.

-Avrupa hisseleri günü yatay tamamladı

Avrupa hisse senetleri, ABD ekonomisinin beklenenden hızlı büyüdüğünü gösteren verilerin ardından büyük bir değişiklik yaşamazken, Stoxx Europe 600 Endeksi Ekim 2011'den bu yana en büyük aylık kazancını tamamladı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek günü 299.58 puandan kapatırken, gün içerisinde yüzde 0.4 kadar kazanç ve yüzde 0.5'e varan kayıplar arasında dalgalı seyretti. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi Temmuz ayında, Fed'in tahvil alım programı konusunda esnek olacağını işaret etmesi ile birlikte yüzde 5.1 oranında ralli yaptı. Fed bugün iki gün süren toplantının sonuçlarını açıklayacak.

-Petrol stoklardaki düşüş ile yükseldi

Eylül vadeli WTI petrol kontratları, Nymex elektronik işlemlerinde, 1.16 dolar yükselerek New York saati ile 12:01'de, 104.24 dolara geldi. Kontrat stok verileri açıklanmadan önce 103.57 dolar seviyesinden işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 1 altındaydı. Fiyatlar bu ay yüzde 8 yükseldi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 9 sent artarak varil başına 107 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamanın yüzde 3.7 aşağısında gerçekleşti.

-Dolar veriler sonrası yönünü yukarı çevirdi

Dolar euro karşısında yüzde 0.3 değer kazanarak New York saati ile 08:57'de 1.3228 dolardan işlem gördü. Dolar yen karşısında ise yüzde 0.2 artışla 98.25 yen olurken, erken saatlerde 98.54 dolara dokundu. Yen euro karşısında yüzde 0.5 artarak 129.34 yen olarak 12 Temmuz'dan bu yana en güçlü seviyeye ulaşmasının ardından bugün büyük bir değişiklik yaşamadı.

-ABD'de imalat sanayi güçleniyor

ABD'de iş dünyası aktivitesi Temmuz ayında yükseldi ve bu durum, imalat sanayindeki toparlanmanın yılın ikinci yarısında ekonomik toparlanmayı destekleyeceğine ilişkin işaretlere katkıda bulundu.

Chicago satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Haziran ayındaki seviyesi olan 51.6'dan, Temmuz ayında 52.3 seviyesine yükseldi. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 54 çıkması bekleniyordu.